â En tuff dubbelborta, konstaterar trĂ€naren Tomas Bergkvist nĂ€r Norsjö fortfarande var pĂ„ vĂ€g hem.
Den började under lördagen mot redan klara seriesegraren Vallentuna. Norsjö hade en tung start, men Ät sig in i matchen och gick Àven upp ledningen i fjÀrde set för att tvinga fram ett femte och avgörande.
Men det blev spĂ€nnande i slutet av den fjĂ€rde akten. NĂ€r hemmalaget gĂ„tt upp i en ledning med 24â23 gick plötsligt nĂ€tet av.
â Det var ingen som var i nĂ€rheten, troligtvis var det ett fĂ€ste som slĂ€ppte. De försökte fixa fram ett nytt nĂ€r, men det fanns inget reservnĂ€t pĂ„ stor plan, berĂ€ttar trĂ€naren.
Beslutet blev att spela klart pÄ tvÀrplan. Efter det fick Petra Andersson serva en serve innan matchen var slut.
â Det blev lite speciellt. Det kĂ€ndes som att om vi hade tagit det till 24â24 hade det kunnat bli spĂ€nnande, men vi hade en ledning som vi skulle ha hĂ„llit ocksĂ„ kan jag tycka. Men Vallentuna Ă€r tajta och duktiga.
Desto bÀttre gick det nÀr laget Äkte till à land för att ta sig an Jomala.
â Första sett gick bra, sedan tappade vi lite fokus stundtals och Jomala har spelat upp sig rejĂ€lt.
Det Àr tajt i tabellen, och Norsjö har i och med helgens resultat en tredjeplats. Norsjö har nu tvÄ matcher kvar, med VÀsterÄs hemma först pÄ tur.
â VĂ€sterĂ„s hemma blir viktig för oss.
FAKTA
Vallentuna volley â Norsjö volley 3â1 (25â12, 21â25, 25â21, 25â23)
Jomala IK â Norsjö volley 0â3 (15â25, 22â25, 23â25)