Skellefteåtravet skakat – ordföranden hoppade hastigt av

Det är en av de viktigaste veckorna för Skellefteåtravet, men den sista tiden har präglats av en konflikter inom föreningen.
Det är, enligt uppgifter till Norran, orsaken till att ordförande Håkan Fahlgren hastigt hoppat av sitt uppdrag.
– Jag ser vad som krävs och vill inte vara ansvarig för det, säger han till Norran.

Håkan Fahlgren har hoppat av som ordförande för Skellefteåtravet. ”Jag ser vad som krävs”, säger han om förändringar han ville göra.

Håkan Fahlgren har hoppat av som ordförande för Skellefteåtravet. ”Jag ser vad som krävs”, säger han om förändringar han ville göra.

Foto: Melissa Niemann

Trav2025-06-18 17:00

Till helgen genomförs Midsommartravet. Det är en av de viktigaste aktiviteterna på hela året för Skellefteåtravet. 

Men senaste tiden har, enligt flera uppgiftslämnare, varit tufft för föreningen.

Konflikter mellan olika falanger ska ha präglat vardagen. Det spekuleras vara orsaken till att ordföranden, Håkan Fahlgren, nyligen valde att hoppa av sitt uppdrag med omedelbar verkan.

Till Norran säger han så här:

– Jag har varit ordförande i drygt ett år. Jag ser vad som krävs, och utan att gå in på några detaljer, så kände jag att jag inte vill vara ansvarig för det.
 

Christian Månsson tar över ordförandeskapet tills nästa årsstämma. Han valdes efter Håkan Fahlgrens plötsliga avhopp.
Christian Månsson tar över ordförandeskapet tills nästa årsstämma. Han valdes efter Håkan Fahlgrens plötsliga avhopp.

Mer än så vill Fahlgren inte kommentera. Men avhoppet har varit abrupt och exakta orsaken tycks vara okänd till och med för styrelsen.

– Jag har ingen aning. Ingen annan i styrelsen har heller någon aning om varför. Det kom helt utan någon förvarning, säger Christian Månsson.

Hur har det här påverkat?

– Ingenting skulle jag säga. Några har ringt och så, men jag upplever inte att det här skulle vara något särskilt.

Konflikten ska ha handlat om meningsskiljaktigheter om hur olika situationer hanterats, enligt uppgifter till Norran. Bråken ska ha påverkat vardagen, men föreningen står trots det fullt redo inför helgens stora tävling.

Skellefteåtravet har sin stora tävling på lördag, men skakas av turbulens.
Skellefteåtravet har sin stora tävling på lördag, men skakas av turbulens.


Håkan Fahlgrens plötsliga avhopp har lett till nya utmaningar till kvarvarande styrelsen. I måndags hade styrelsen ett konstituerande möte där Christian Månsson, tidigare vice ordförande, valdes till ny ordförande.

– Jag kommer att ha den positionen tills årsstämman nästa år, säger Månsson till Norran.

Han är till vardags tränare och har därför hamnat i en position som kan uppfattas som problematisk, då han även kör som kusk. Att Månsson tog över ordförandeposten är en form av nödlösning och det är därför han mest sannolikt bara är kvar på positionen tills kommande årsstämma.

Sebastian Stenvall valdes till ny vice ordföranden och är enligt uppgift till Norran huvudkandidat att ta över ordförandeposten nästa år.

Skellefteåtravet kommer att ha medlemsmöte kort efter att Midsommartravet har genomförts.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!