Jens Erikssons Fyrkrafs hade uppvisning när han blev en vinnare i karriärens andra start. Fyrkrafs pressade sig till spets ur första sväng och sedan uteblev dramatiken.
Dödenshästen Bodskata Nicke tryckte upp farten på den långsidan, men ledaren hade allt under kontroll. Fyrkrafs ryckte undan i sista sväng och det slutade med en överlägsen seger på 1.36,7/2140 meter (något tung bana).
Trots svåra förutsättningar så löste Fyrkrafs uppgiften som andrahandsfavorit.
– Han trivdes inte alls på den blöta banan och gillade inte att ligga ensam i ledningen. Men på den sista bortre långsidan hittade han både fart och motivation och höll stilen väldigt bra hela vägen in i mål, säger kusken och tränaren Jens Eriksson.
Jens slutade tvåa med Jayna Leejs och Lexington Tooma noterade 1.18,4a som trea i V65–5.
– Jayna snabbstartade, men fick mycket trafikproblem och avslutade bra när vi kom loss. Lexington fick en fin resa i andra par utvändigt. Tempot drogs upp när vi avancerade i tredjespår cirka 500 kvar och han höll tempot hela vägen in i mål, säger Jens Eriksson om pallplatserna.
Marie och Martin Westerlunds märr Livet De Lux och Nicklas Lundgrens kallblod Ivarsviking fick också med sig var sin tredjeplats.
Bodens Sandra Eriksson har kopplat ett tidigt grepp om championtiteln i Skellefteå. Hon tog en trippel vid årspremiären för några veckor – i lördags fortsatte hon på den inslagna vägen, vilket resulterade i en ny trippel.
Sandra Eriksson inledde kvällen med att sätta dit Östersunds Gittans Angel i det första loppet. Hon fortsatte med V65-seger bakom Lars Marklunds 29-oddsare Nygaards Solan och avslutade segertåget med egentränade Don Draper. Sex segrar på två tävlingsdagar är en rivstart modell större.
Helgens regn ställde till det och banan blev mycket tungsprungen. Tuffa förhållanden brukar resultera i många favoritfall och det var inget undantag denna gång.
En V65-vinnare tog hela potten och totalt med sex och fem rätt så gav systemet hela 684 916 kronor. Den vinnande raden var inlämnad via ATG.se i Södermanland och kostade 864 kronor.
Fakta
V65–raden: 7–7–8–12–10–7 (lopp 4–9)
6 rätt (1 st): 599 987 kr. 5 rätt: 6 533 kr.