”Det är inget illa menat”

I slutet av andra perioden visades Joakim Lindström ut för knätackling, en förseelse som innebar matchstraff.

I slutet av andra perioden tilldömdesJoakim Lindström ett matchstraff. AIK:s stjärna riskerar således en avstängning.

I slutet av andra perioden tilldömdesJoakim Lindström ett matchstraff. AIK:s stjärna riskerar således en avstängning.

Foto: MICHAEL ERICHSEN

Sport2020-03-03 22:07
undefined
I slutet av andra perioden tilldömdesJoakim Lindström ett matchstraff. AIK:s stjärna riskerar således en avstängning.

AIK gjorde en ny bra match men föll med 0–1 mot Frölunda, trots 42 avslut på mål. Tråkigt för AIK var dessutom att storstjärnan riskerar en avstängning efter knätacklingen på Joel Mustonen.

– Jag ville sätta in en axel mot axel-tackling, det jag går in för. Tyvärr blir det lite feltajmat, men det är inget illa menat, säger Jocke och fortsätter:

– Intentionen är absolut inte att sträcka ut benet. Men allt blir olyckligt och otajmat då han hoppar undan i sista stund.

Joel Mustonen tycker det var ett korrekt domslut.

– Det är allt jag har att säga, att det var korrekt att det blev matchstraff. Men då jag är uppväxt i Skellefteå är ju Jocke en form av idol, så jag tänker inte snacka skit om honom på något sätt.

Innan matchstraffet var Mustonen och Adam Pettersson i luven på varandra. Värt att notera att båda är född 1992 och uppväxt tillsammans.

– Det var en småful grej framför mål av mig, som jag hade kunnat åka ut för. Och ibland svartnar det för Adam, och han blev helt rätt förbannad på mig. Och när vi blev arga kändes det som vi stod på skolgården igen. Så jag får ringa och be om ursäkt, säger Mustonen och skrattar.

Segern var livsviktig för Frölunda, som jagar en topp 6-placering.

Är Skellefteå en drömmotståndare i ett slutspel?

– Kollar man på resultaten senaste två åren tror jag inte de vill möta oss. Men det finns inga lätta motståndare överhuvudtaget. Men för egen del är det alltid kul att möta Skellefteå, avslutar Mustonen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!