Beslutet, om att flytta fram tisdagens match, togs under måndagen och detta efter att en spelare insjuknat. Den provtagna spelaren har umgåtts med en annan person som spelar sin hockey i Lycksele SK och den klubben har sedan tidigare tvingats pausa sin verksamhet på grund av konstaterad smitta.
– Vi har en spelare som är sjuk och har testat sig men ännu inte fått något resultat. Vi får inget svar förrän under tisdagseftermiddagen och därför tog vi det här beslutet nu, säger Lindfors.
Norsjö HC spelade sin senaste match i fredags och spelarna och ledarna har inte träffats sedan dess.
– Med lite tur så har vi lyckats bryta smittkedjan på det sättet. Att vi inte har varit i kontakt med varandra och att ingen fler därför kommer att insjukna.
Lindfors vill och passa på att berömma Burträsk HC.
– De var helt förstående och vi måste verkligen vara vaksamma, säger Lindfors som tror att det finns en risk att serien tvingas ta en paus.
– Det går ju inte att bedriva seriespelet om folk ska insjukna både här och där. Så jag tror på en paus, men vi får se hur det blir.
För mindre än två veckor sedan kom direktiv från Svenska ishockeyförbundet om att lag som får bekräftade fall ska stänga ned sin verksamhet. Under tisdagen kan ett besked om Norsjö HC:s närmaste framtid komma och då kan a-laget tvingas att ställa in sina träningar och flytta fram sina matcher.