Karlsson hoppas KLM-kedjan fortsätter leverera

AIK leder serien och KLM-kedjan har återigen blivit en riktigt tung faktor. Mot Malmö senast exploderade formationen och motorn är Melker Karlsson. ”Det var fantastiskt med publiken i ryggen. Då får vi mycket energi”, säger centern.

Oscar Möller och Melker Karlsson fick jubla många gånger när AIK spelade mot Malmö.

Oscar Möller och Melker Karlsson fick jubla många gånger när AIK spelade mot Malmö.

Foto: Ola Westerberg

Ishockey2022-02-14 20:09

Den ryska superformationen med Krutov, Larionov och Makarov gick under namnet KLM-kedjan. Skellefteå har sin egen motsvarighet och den var en faktor redan för åtta år sedan.

Då var Melker Karlsson, Joakim Lindström och Oscar Möller tungan på vågen när AIK tog sitt andra raka SM-guld. När AIK byggde nya formationer i samband med att laget tappade en kvartett till OS, fick KLM-kedjan chansen att spela ihop igen.

Nu, åtta år efter bildandet, är kedjan minst lika bra.

– Det är otroligt roligt att spela just nu. Det känns riktigt bra.

Vad är det som gör att ni fungerar så bra ihop?

– Jocke och Möller känner ju varandra otroligt bra. Möller och jag jobbar ju för att öppna ytor. Det fungerar bra helt enkelt.

Mot Malmö var spelarna i formationen oerhört framgångsrika. Joakim Lindström låg bakom fyra av målen och tycktes vara på väg mot ytterligare ett assist på Oscar Möllers mål i slutet av tredje perioden. Det plockades däremot bort.

– Jocke är lika bra som han alltid har varit.  Det är ju så här det brukar vara med honom. Han är grym helt enkelt.

Nu väntar Örebro och AIK. 

– De är ett svårspelat lag. De är väl desperat som många andra lag vid den här tidpunkten. Kommer att bli en bra match.

AIK leder serien. Senast laget vann serien var 2016.

– Vi har ett väldigt bra lag. Med publiken i ryggen nu känns det riktigt bra. Det är stor skillnad. Jag ser verkligen fram emot att få avsluta säsongen med publiken på det här sättet. Då kan det räcka hela vägen.

AIK har säkrat upp en tredjekeeper inför det stundande slutspelet. Viktor Andrén har skrivit på för Skellefteå AIK. Till vardags finns målvakten i Almtuna och där kommer han fortsätta att spela så länget inget allvarligt händer med Gustaf Lindvall eller Strauss Mann.

Andrén blev registrerad under måndagen.

– Vi har ingen kommentar till det, säger Erik Forssell.

Målvakten, som kommer från Mariestad, var som en nemesis för AIK:s forwards i slutspelet 2018. Då spikade Andrén igen ordentligt under de matcher han stod. AIK föll ju mot Växjö i finalen i fyra raka matcher det året.

FAKTA

Skellefteå AIK–Örebro

Var: Skellefteå Kraft arena

När: 19.00

Övrigt: Har en kvartett spelare på OS. Bortsett långtidsskadade Adam Mascherin ska laget vara fulltaligt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!