Målvaktsröran fortsätter i Skellefteå AIK. Då Gustaf Lindvall fortsatt saknas och Linus Söderström fortfarande är sjuk var det idel juniormålvakter mellan stolparna på fredagens träning – och Alexander Hellnemo var äldst.
I vanliga fall brukar Viktor Stålberg också gästa träningarna, men då han ska spela med J20 under fredagskvällen saknades även han. I stället fick J18-duon Wilhelm Palmgren Viksten och Casper Ruud chansen på träning.
Pär Lindholm var med och tränade, men som extraforward då han är avstängd även i mötet mot Linköping.
Annars formerades laget som under derbyt, där ingen extra back eller forward var inplockad.
***
På tal om målvakter: Gustaf Lindvall gästade träningen i båset. Han var inte ombytt såklart, men passade på att säga hej och att peppa de unga målvakterna på isen.
***
Mycket tid lades på special teams, och även lite extra tid på spel fem mot tre. AIK fick ju chansen i just den spelformen i över en och en halv minut, men fick ingen utdelning då. Det blir också inte heller någon större utdelning under träningen, även om målvakterna är lite mindre än vanligt.
***
Så tränade AIK under fredagen:
Målvakter: Alexander Hellnemo, Wihelm Palmgren Viksten (J18), Casper Ruud (J18).
Gula: Arvid Lundberg, Axel Sandin Pellikka – Oscar Möller, Jonathan Johnson, Rickard Hugg.
Anton Olsson – Simon Robertsson, Elias Stenman, Theo Keilin.
Pär Lindholm.
Svarta: Petter Granberg, Oskar Nilsson – Tom Kühnhackl, Andreas Wingerli, Max Lindholm.
Jonathan Pudas, Måns Forsfjäll – Filip Sandberg, Albin sundsvik, Joakim Lindström.