Vid sidan av spel i samarbetsklubben Clemensnäs HC och AIK gjorde Nygren också en match på lån i Luleå HF 2 i NDHL.
Kommande säsong blir däremot Nygren ett permanent inslag i AIK-truppen.
– Det känns mycket bra att komma tillbaka till Skellefteå AIK där jag började spela hockey och tar samtidigt med mig fina och roliga minnen från tiden i Clemensnäs, säger Ebba Nygren i pressmeddelandet.
– Att fortsätta ta steg i min utveckling både vad gäller det defensiva och offensiva spelet, att få tävla på hög nivå varje dag med bra förutsättningar som finns i Skellefteå AIK.
Ulrika Dahlgren, som är general manager för AIK:s damlag, gläds över att addera Nygren till A-truppen.
– Ebba är en väldigt glad och positiv person som alltid ger sitt allt och vill utvecklas. Hon är en skicklig och skridskostark back med ett bra skott och en fin förmåga att se spelet. Vi ser fram emot att få se henne fortsätta växa och utvecklas i vår verksamhet.
Kontraktet med AIK sträcker sig över tre säsonger, fram till sommaren 2028.