Joakim Lindström låg inför säsongen en poäng bakom Pär Mikaelsson i den totala poängtabellen för Skellefteå AIK. Men efter tisdagen ligger han en poäng före – för 6–2 till Skellefteå AIK mot Linköping innebar poäng nummer 466 för ”Jocke”
– Det var skönt, det var kul. Det var kanske inte något som jag har funderat jättemycket på eller legat sömnlös över, men det är skönt att det kom, säger han.
I Cmores sändning efter matchen sa du något i stil med att ”det är ingen stor grej”?
– Nej, just nu känns det inte som någon stor grej.
Att vara historisk, går det att ta in?
– Nej, det var mer en rolig grej kanske. Roligt att få fira tillsammans med laget och så, säger han och tillägger:
– Kanske känns det större när jag tänker tillbaka på karriären sedan. Men såklart är det kul att slå rekordet och kanske ett tecken på att jag har varit med länge också.
Säsongen är två matcher gammal, och 38-åringen berättar att han är glad med beslutet att göra en säsong till.
– Det känns faktiskt helt rätt att vara tillbaka. Jag är mentalt laddad, så det ska bli en rolig fortsättning.