Berggren om bortdömda målet och brutna poängsviten

Seger 1–0 mot Färjestad men eftersnacket kom att handla mycket om Jonatan Berggrens bortdömda mål i den första perioden. "Det är domaren som dömer, jag kan inte säga så mycket mer", säger 20-åringen efter matchen.

Jonatan Berggren.

Jonatan Berggren.

Foto: OLA WESTERBERG

Ishockey2020-10-15 22:01

Jonathan Johnsson fixade segern för AIK med sitt powerplay-mål, framspelad av Oscar Möller och Philip Broberg. Det blev också matchens enda mål – vilket innebar att Jonatan Berggren för första gången den här säsongen lämnade isen poänglös.

– Någon gång ska ju poängsviten brytas, nu får jag se till att påbörja en ny på lördag istället, säger Berggren.

Vad säger du annars om er insats?

– Jag tycker att vi dominerar från start till mål. Vi gör 60 ruggigt bra minuter och trycker ned dem i deras försvarszon och de får inte många byten i vår zon. Så klart nöjd, säger AIK:s nummer 48.

AIK fick många lägen i powerplay att utöka sin ledning. Men utan att få utdelning.

– Det är lite sjukt att vi inte får in pucken. Vi skapar otroligt mycket men ibland vill det sig inte. Det viktigaste är att vi skapar chanser och jag tycker att vi står för en bra insats i powerplay den här matchen. Ibland går pucken stolpe in och ibland går den stolpe ut helt enkelt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!