Oscar Möller gav AIK ledningen med 1–0 efter 07.08, men det var tack vare Petter Granbergs påpassliga och offensiva försvarstänk som AIK kunde behålla pucken i offensivt läge och bara sekunder senare hade AIK tagit ledningen. I periodens slutminut kunde sedan Granberg trycka dit 4–0-pucken från nära håll.
– Vi får en bra start med bra utdelning och gör en stabil match. Vi har bra fokus för det mesta och det är skönt med tre poäng, säger försvarsjätten.
Och du får kliva fram offensivt?
– Ibland blir det såna matcher med medstuds och lite tur på det sättet, men framförallt var det skönt att vi kunde bygga vidare på vår segersvit.
När gjorde du senast mål och assist i samma match?
– Det vet jag inte, svårt att komma ihåg. Det borde ju ni veta, säger han och skrattar.
Tack vare 6–0-segern har nu AIK sju raka segrar.
– Vi gör mycket bra saker ute på isen; vi är intensiva och tävlar och vinner mycket puckar. Då kommer det andra också.
Petter Granberg är också en del av AIK:s boxplay, en spelform där AIK är bäst i SHL.
– Vi har pratat om det mycket och försöker vända och vrida på det för att ta ännu ett steg där och bli ännu bättre, även om vi redan nu gör mycket bra saker.