AIK:s J18 fick spela i uppförsbacke i stort sett hela den första kvartsfinalen, som avgörs i bäst av tre matcher. Redan efter 2.21 i den inledande perioden kunde gästarna ta ledningen.
Med mindre än tre minuter kvar av andra perioden gjorde Brynäs 3–0. AIK repade dock nytt mod. Oskar Vuollet reducerade med 1.29 kvar av andra perioden.
När Voullet sedan gjorde 2–3, blott 46 sekunder in på den tredje perioden tändes hoppet för AIK:s J18-lag. Inom loppet av en minut och nio sekunder, när matchen närmade sig slutet, fick gästerna in hela tre fullträffar.
Det hann bli ytterligare ett mål och totalt 7–2 till gästande Brynäs innan matchen var över. Siffrorna motsvarade inte riktigt hur det såg ut spelmässigt, men Brynäs tog chansen att rycka i målprotokollet när möjligheten kom.
Nu blir det en tuff utmaning för AIK om laget ska ha en möjlighet att ta sig vidare till semifinal. Då kommer det att krävas vinst två dagar i rad – på bortaplan. Andra matchen spelas på lördag i Gävle och eventuellt tredje och avgörande match dagen efter, under söndagen i Gävle.
FAKTA
J18-slutspel
Kvartsfinal (bästa av tre matcher)
Första matchen:
AIK J18–Brynäs J18 2–7 (0–2, 1–1 1–4)
Mål: A: Oskar Voullet 2
Skott: 28–34
Publik: 250
Brynäs leder med 1–0 i matcher
Övriga kvartsfinaler:
Frölunda–HV 71 1–2 s.d
Leksand–Djurgården 3–4
Rögle–Örebro 3–0.