Efter att ha lagt omkull IBK Luleå med två raka segrar och överlägsna 13–5 i målskillnad i kvalets första omgång gick Gamla Stan på lördagen in i den andra omgången där Gullänget-Kroksta IBS väntade.
På bortaplan, i Örnsköldsvik, kunde Gamla Stan då ta en drömstart i kvalets sista runda och vinna med 4–1 efter en stark mittenperiod där bulldogs gick ifrån till 2–0 vilket blev ett försprång Gullänget-Kroksta aldrig kunde hämta ikapp.
Precis som i så många matcher tidigare denna säsong klev Emma Bäcklund fram som matchhjälte för Gamla Stan när hon först utökade till 2–0 innan hon i den tredje perioden satte det psykologiskt viktiga 4–0 målet. De två målen innebär att Bäcklund nu gjort 31 mål på 21 tävlingsmatcher denna säsong.
– Vi gör inte vår bästa match men är överlag det bättre laget ändå. Vi spelar som vi säger att vi ska göra, vi gick ut och sköt mycket vilket är exakt hur vi vill spela, säger Emma Bäcklund och fortsätter:
– Det känns fantastiskt roligt att kunna stänga den här matchserien här på hemmaplan nästa helg.
Du har gjort 31 mål denna säsong, hur ser du på ditt år?
– Jag tycker att säsongen har varit bra och jag har haft bra kedjekamrater. Det är svårt att inte vara nöjd med säsongen faktiskt.
Tack vare segern har Gamla Stan chansen att på lördag, den 12 april, säkra avancemanget till Allsvenskan när hemmamatch i Balderhallen väntar. Ett avancemang som hade betytt mycket för klubben, enligt Emma:
– Det hade betytt sjukt mycket för alla oss i laget, kanske främst för de yngre. Sen vore det så klart speciellt för oss som var med när vi spelade där och åkte ut ur serien förra året, avslutar hon.
Matchfakta
Gullänget-Kroksta IBS – Gamla Stan IBK 1–4 (0–0, 0–2, 1–2)
Målen: 0–1 (20.17) Ebba Eriksson, 0–2 (25.24) Emma Bäcklund, 0–3 (43.08) Tilda Helander (Maja Gustavsson), 0-4 (46.34) Emma Bäcklund (Elly Hjärtberg), 1–4 (47.53) Felicia Hamberg (Nellie Svedberg).
Skottstatistik: 15–32 (6–13, 6–6, 3–13)