Den 3 mars 2024 stod det klart att Gamla stan IBK åkte ur allsvenskan. Trots att det återstod matcher fanns ingen matematisk chans kvar för laget att hålla sig kvar.
Ett år och en månad senare är Gamla stan tillbaka. Efter att ha gått obesegrade genom kvalet – och besegrat Gullänget-Kroksta med 8–3 på hemmaplan – är den allsvenska biljetten nästa säsong kirrad.
– Det känns så bra, det känns så skönt att ta igen förra säsongen och få gå upp, säger lagkaptenen Maja Gustavsson efter segern.
Du var med sist när ni gick upp också. Vilken känns större?
– Förra gången, den var stor. Men den här – det känns som en upphämtning, även om vi leder stora delar av matchen, säger hon och lägger till:
– Den här är bra.
Med blott två förluster på hela säsongen fick Gamla stan chansen att kvala – och där har framfarten inte stannat av. Trots det satt det långt inne.
Då klev poängdrottningen Emma Bäcklund fram.
Tidigare under säsongen har hon stått för 31 mål på 21 matcher. Och när det behövdes klev hon fram med ytterligare tre i den tredje akten.
– Det känns helt otroligt, säger Bäcklund efter segern.
Det satt ändå långt in?
– Ja, jag tycker att vi går in i första och gör det bra. Sedan ger vi dem en meter och låter dem skjuta. Men inför tredje sa vi att det står 0–0, det är bara att gå ut och köra för vi har ingenting att förlora. Så skjuter vi och då lossnar det.
Fyra mål när det gäller som mest. Är det så en poängdrottning gör?
– Ja, det skulle jag väl säga, säger hon och skrattar innan hon lägger till:
– Det är extremt skönt att kunna göra det en sådan här match också.
Lagkaptenen Maja Gustavsson hyllar hela laget.
– Jag är så stolt över laget, att vi tar oss samman och gör det tillsammans. Alla ska verkligen klappa sig på axeln.
Vad är det som gör att ni får islossningen i tredje perioden?
– Att vi vill. Vi sa inför tredje att det är vi som ska stå här och vara glad när det är slut.
FAKTA
Gamla Stan IBK – Gullänget – Kroksta IBS 8–3 (3–2, 0–1, 5–0)
Målen: 1–0 (01.52) Ebba Eriksson (Bäcklund), 1–1 (04.24) Johanna Eriksson, 2–1 (13.26) Emma Bäcklund (Eriksson), 3–1 (15.53) Lisa Ellonen, 3–2 (18.07) Kathrine-Louise Näslund (Nilsson). 3–3 (26.42) Johanna Eriksson (Hörnkvist), 4–3 (05.20) Emma Bäcklund (Eriksson), 5–3 (07.13) Meja Käller, 6–3 (10.53) Emma Bäcklund (Hjärtberg), 7–3 (12.26) Emma Bäcklund, 8–3 (14.16) Maja Gustavsson (Bäcklund).
Skott: 33–23 (6–6, 15–6, 12–11).
Utvisningsminuter: 4–0 (0–0, 2–0, 2–0).