Sejouren i allsvenskan blev två år lång innan Gamla stan IBK degraderades i våras. Nu inleds möjligheten att återta platsen i den näst högsta ligan – och det inleds med möte på hemmaplan mot Luleå under lördagen.
Då, på den sista träningen innan matchen, dök Meja Käller upp i ett kaxigt tröjval. Det sista passet genomförde hon i segertröjan från det sista kvalet.
– Det gäller att tagga till, säger hon och ler.
Och Gamla stan IBK är redo att kampera om det allsvenska kontraktet. Det menar såväl tränare som spelare.
– Det är bara positiva känslor, det ska bli väldigt kul att få uppleva stämningen och alla känslor som kommer inför ett kvalmöte, säger Moa Lundström.
Förra säsongen bollade hon att göra lumpen med spel i Gamla stan, men för just tre år sedan var det Lundström som blev den stora hjälten. När hon, i förlängningen, gjorde ett av få mål under säsongen och fastställde att kontraktet var säkrat.
Blir det en favorit i repris?
– Vi kan ju hoppas på det. Annars kan nog någon annan göra et avgörande målet, men det hade varit kul, säger hon och skrattar.
Jämfört med sist, hur är känslan i laget?
– Alla i laget är peppade och taggade. Vi strävar efter samma mål, vi vill ju vinna och ta oss till allsvenskan. Det känns väldigt skönt.
Motståndet IBK Luleå, som vann Norrbottens division I med fem poäng före tvåan Kalix, har under säsongen gjort 50 mål mindre än Gamla stan på tre matcher mindre spelade. Nu ställs laget mot varandra, med första match i Skellefteå.
Har ni chansen att ta er till allsvenskan?
– Jag skulle säga ja, vi är ett väldigt motiverat och starkt lag. Vi har bra spel och bra laganda, och det ger oss bra chanser.
Sedan Skellefteå IBK åkte ur herrarnas division I finns för tillfället inte något Skelleftelag i förbundsserierna. Det har inte hänt sedan förbundsserierna infördes säsongen 1989/1990. Men det är ingenting som ätit sig in i kvalkänslorna.
– Jag tror inte att vi känner av det i laget, inte just nu i alla fall. Nu är vi bara taggade och ser bara möjligheterna, avslutar Moa Lundström.
FAKTA
Kval till allsvenskan play off 1
Gamla stan IBK – IBK Luleå
Match 1: Lördag 22 mars 15.00 i Balderhallen, Skellefteå.
Match 2: Fredag 28 mars 19.45 i Kronanhallen, Luleå.
ev. Match 3: Söndag 30 mars 16.45 i Kronanhallen, Luleå.