Under Johanssons karismatiska ledning etablerade sig landslaget som en lÄngvarig dominant i vÀrldshandbollen. Han ledde landslaget frÄn 1988 till 2004, en ytterst framgÄngsrik epok som gav 13 medaljer i 16 internationella mÀsterskap (OS, VM och EM).
Johansson avled den 13 maj i Ă„r, men hann uppleva det svenska EM-guldet, 27â26-segern i finalen mot Spanien i januari.
Det var Sveriges första mÀsterskapsguld sedan Johansson basade för landslaget.
I januari nĂ€sta Ă„r vĂ€ntar VM pĂ„ hemmaplan â och landslaget vĂ€ljer att förlĂ€gga uppladdningen till Halmstad, Johanssons hemstad.
"Vi kÀnner alla till 'Bengans' betydelse för handbollen och att nu kunna komma till hans Halmstad och spela en landskamp kÀnns som ett fint hedrande av honom", sÀger Stefan Lövgren, vd för Svenska Handbollslandslaget AB i ett pressmeddelande.
Landslaget samlas i Halmstad den 2 januari. Den 6 januari vÀntar Serbien i Lund och tre dagar senare spelas VM-genrepet mot samma nation i Halmstad.
Sverige och Serbien har mötts fem gĂ„nger tidigare och med tre svenska segrar och tvĂ„ serbiska som resultat. Senaste mötet var i EM i Split 2018 nĂ€r Sverige vann med 30â25 pĂ„ vĂ€gen till EM-silvret.
"Serbien Àr en tuff motstÄndare som nÀr de fÄr till det kan pressa alla motstÄndare. De var inte lÄngt efter varken Frankrike eller Kroatien i EM senast till exempel och har potential att göra ett fint VM i januari. I valet av motstÄndare var det viktigt för oss att stÀllas mot ett lag som kommer att sÀtta oss pÄ prov inför VM, som Àr sÀsongens stora höjdpunkt", sÀger förbundskaptenen Glenn Solberg.