Perpetua Nkwocha kom till Sunnanå SK 2007 och blev laget trogen fram till 2015. Efter en tvåårig sejour i Clemensnäs IF, där hon också fungerade som tränare, gjorde 45-åringen två avslutande säsonger i SSK innan hon la skorna på hyllan.
På meritlistan finns bland annat spel i tre OS, fyra VM-turneringar och fem segrar på sju försök i de afrikanska mästerskapen. "Peppe" har också prisats som afrikas bästa damspelare vid fyra tillfällen och vunnit skytteligan i de afrikanska mästerskapen tre gånger.
Efter den aktiva karriären har hon varit tränare för Clemensnäs IF:s damlag och assisterande tränare för det nigerianska damlandslaget.
45-åringen bor fortfarande kvar i Skellefteå och i samband med Umeå IK:s rekrytering av nigerianskan Glory Ogbonna har "Peppe" spelat en avgörande roll.
”Umeå IK FF vill rikta ett särskilt tack till Stig Lindmark och Perpetua ”Peppe” Nkwocha utan vars kontaktnät och hjälp övergången inte hade varit genomförbar”, skriver klubben på sin hemsida i samband med att man presenterar den 22-åriga landslagsspelaren.
Även Nkwocha kommenterar övergången och belyser skillnaderna mellan fotbollen i de olika länderna.
”Det är olika spelsätt mellan Nigeria och Sverige och för en försvarare krävs nog litet mer träning i positionsspelet. Det gäller att ha tålamod men jag känner väl till Glorys kvalitéer och vet att hon kommer att bli väldigt värdefull för Umeå. Jag är jätteglad både för Glorys och UIK:s skull och ser fram emot att få finnas i Glorys närhet, jag kommer att stötta henne på alla sätt jag kan.