Besvikelse i Edsbyn trots derbyseger

Trots att Edsbyn slog BollnĂ€s med 5–1 i klassiska annandagsderbyt var klubbchefen Franco Bergman mest besviken över uteblivna festen och den ekonomiska smĂ€llen.
–Det hĂ€r blev sĂ„ trĂ„kigt pĂ„ mĂ„nga sĂ€tt, för dem som inte fick se matchen, för spelarna, för stĂ€mningen och för festen, sĂ€ger han.

Bara 600 slÀpptes in pÄ bandymatchen mellan Edsbyn och BollnÀs pÄ grund av de nya coronarestriktionerna.

Bara 600 slÀpptes in pÄ bandymatchen mellan Edsbyn och BollnÀs pÄ grund av de nya coronarestriktionerna.

Foto: Ulf Palm/TT

Bandy2021-12-26 17:11

Det var dukat för annandagsbandyfest i klassikern mellan Edsbyn och BollnĂ€s. Enligt planeringen skulle cirka 4 300 personer se matchen pĂ„ plats. Men efter regeringens senaste restriktion mot pandemin var det bara 600 som fick biljetter.

Det fick nÄgra att köa i tre timmar i Ätta graders kyla för att fÄ biljett till matchen.

Beskedet, som kom i tisdags, blev en hÄrd smÀll för hemmaklubben Edsbyn.

– Först kĂ€nde jag min mest uppgiven, sedan var det bara och fundera pĂ„ hur vi kan ordna detta pĂ„ bĂ€sta sĂ€tt, sĂ€ger Franco Bergman.

Hann inte flytta utomhus

Han berÀttar att det fanns planer pÄ att flytta matchen till BollnÀs hemmaarena för att rÀdda folkfesten eftersom de aktuella restriktionerna bara gÀllde inomhusaktviteter.

– Men vi hade för lite tid pĂ„ oss med tanke pĂ„ tillstĂ„nd och sĂ„ vidare. Jag tycker att de (regeringen) kunnat ge beskedet tidigare eller gett oss mer tid att stĂ€lla om, sĂ€ger Bergman.

Publikbortfallet gör att bandyklubben i Edsbyn gÄr miste om nÄgra hundra tusen kronor.

– Det Ă€r viktiga pengar för oss, menar Bergman.

"SkittrÄkigt"

Efter att Ärskortsinnehavare och sponsorer fÄtt sina förtursbiljetter slÀpptes de fÄtal som fanns kvar till de första i kön. LÀngst fram stod Elina JÀrnkrok, Simon Olsson, Ture Friberg och Sixten Lind frÄn BollnÀs. De hade köat i tre timmar i Ätta minusgrader för att vara sÀkra pÄ att fÄ se matchen.

– Vi tĂ€nkte att det skulle vara lite intresserade Edsbybor hĂ€r, men de var inte i tid, sĂ€ger Simon Olsson och skrattar.

Ture Friberg tillÀgger:

– Samtidigt Ă€r det skittrĂ„kigt att det blivit sĂ„hĂ€r. Vi tĂ€nkte Ă„ka hit med supporterföreningen och ha roligt. Nu blev det sĂ„hĂ€r och vi ville vara ute i tid för att fĂ„ biljetter.

VolleymÄl av Wikblad

De 600 som kom in fick se Edsbyn ta sin sjÀtte raka annandagsseger mot BollnÀs, som inte haft julfest i det hÀr sammanhanget sedan 2015.

Visserligen tog BollnĂ€s ledningen med 1–0 genom Hans Andersson i 14:e minuten. DĂ€refter var det bara Edsbyn, som verkligen visade varför man Ă€r ett topplag i serien.

Även om BollnĂ€s hade nĂ„gra chanser var det Edsbyn som hade mer fart, skapade de mest genomtĂ€nkta anfallen och gjorde mĂ„len. Det hĂ€r blev en enkel seger för Edsbyn, som hĂ€nger pĂ„ i toppstriden.

BollnÀs redo för framtiden

BollnÀs, som nu Äkte pÄ sin sjÀtte raka annandagsförlust, rÀckte inte till den hÀr dagen. Men trÀnaren Andreas Westh var inte allt för besviken.

– Vi mötte ett bra lag och gjorde en bra match efter vĂ„ra resurser. Vi hade kunnat chansa, men dĂ„ riskera att slĂ€ppa in tio, elva, tolv mĂ„l. Det ville vi inte göra, utan alla spelade enligt det vi kom överens om.

BollnÀs hÄller pÄ att bygga ett nytt lag samtidigt som klubben stÀdar upp sin ekonomi. DÀrför finns det en acceptans att vara lillebror mot Edsbyn nÄgra Är till.

– Vi har ett nytt ungt lag och Edsbyn har vĂ€rvat friskt och har andra förutsĂ€ttningar. Men vi har sĂ€nkt vĂ„ra skulder med tre-fyra miljoner och har ett bra lag för framtiden, som redan Ă€r bra. Vi andas frisk luft. I Ă„r Ă€r vĂ„r mĂ„lsĂ€ttning att hĂ€nga kvar bĂ„de pĂ„ planen i högsta serien och med ekonomin, menar Andreas Westh.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om