Wingerli tänker fortsätta ta kliv med Skellefteå

Centern Andreas Wingerli stannar i Skellefteå AIK. Det nya kontraktet sträcker sig över kommande säsong: "Det känns bra för både mig och klubben", säger 20-åringen.

Andreas Wingerli (H) jublar över att stanna kvar I AIK. Däremot har han inte  Sebastian Ohlsson vid sin sida nästa säsong. Han är ju klar för Timrå, som ryktades vara ute efter Wingerli också.

Andreas Wingerli (H) jublar över att stanna kvar I AIK. Däremot har han inte Sebastian Ohlsson vid sin sida nästa säsong. Han är ju klar för Timrå, som ryktades vara ute efter Wingerli också.

Foto: Erland Segerstedt/TT

Sport2018-04-26 16:45
Andreas Wingerli (H) jublar över att stanna kvar I AIK. Däremot har han inte  Sebastian Ohlsson vid sin sida nästa säsong. Han är ju klar för Timrå, som ryktades vara ute efter Wingerli också.
Andreas Wingerli (H) jublar över att stanna kvar I AIK. Däremot har han inte Sebastian Ohlsson vid sin sida nästa säsong. Han är ju klar för Timrå, som ryktades vara ute efter Wingerli också.

Lyckselesonen är den första spelaren som officiellt förlängt kontraktet med AIK sedan säsongen tog slut i söndags.

– Jag trivs väldigt bra i staden och i klubben. Alla vet att detta är en riktigt bra förening att utvecklas i. Därför känns det rätt att stanna, säger Wingerli när Norran ringer upp.

Det nya kontraktet sträcker sig "bara" över kommande säsong.

Wingerli förklarar varför:

– Det beror på olika anledningar. Men i slutändan känns det bra för både mig och klubben. Då kan jag fokusera på den här säsongen och så får vi se vad som hänt under året och därefter ta en nytt beslut efter säsongen.

Det ryktades att Timrå var ute efter Wingerlis underskrift.

Vad kan du säga om det?

– Jag har inte själv hört något om det. Att Timrå skulle vara intresserade. Men jag ville gärna stanna i Skellefteå, så jag är glad att vi hittade en snabb lösning. Det känns väldigt bra.

Sedan Wingerli etablerade sig i AIK:s A-lag har han haft en defensiv roll, vilket inneburit en plats i fjärdekedjan och ett av lagets boxplay-enheter.

"Det beror på olika anledningar. Men i slutändan känns det bra för både mig och klubben."

Vad har du för mål kommande säsong?

– Jag vill såklart inte tappa den defensiva biten utan fortsätta vara en viktig spelar i boxplay och så. Sen vill man ju alltid fortsätta ta kliv, särskilt offensivt. Men för mig handlar det alltid om att jobba hårt för lagets bästa.

AIK:s sportchef Mikael Lindgren är nöjd över Wingerlis beslut:

– Det är jättekul att Wingerli vill stanna i föreningen. Jag tycker han har tagit stora kliv i sin utveckling under åren som senior och hoppas han tar ytterligare steg i både sin personliga utveckling och tillsammans med laget.

FAKTA

Skellefteå AIK:s trupp:

Gustaf Lindvall

Jonathan Pudas.

Emil Djuse.

Filip Berglund.

Joakim Lindström.

Oscar Möller.

Bud Holloway.

Adam Pettersson.

Linus Lindström.

Andreas Wingerli.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!