Bert Robertsson tycker att förlusten borta mot Frölunda mer berodde på dåligt spel av Skellefteå AIK än bländande spel av hemmalaget.
Matchen var länge jämn. Men när Mats Rosseli Olsen, efter ett elegant spel, satte 2–0 i den andra perioden växlade hemmalaget Frölunda upp och gjorde ett ryck som avgjorde matchen.
– Jag tycker vi startar matchen bra och har en hel del lägen att göra mål, men vi gör tyvärr inte riktigt det vi ska göra, säger Bert Robertsson
Från läkarplats såg det vid flera gånger ut, särskilt i andra perioden, som att Frölunda ägde matchen och fick Skellefteå AIK tillbakapressade. Vilket Bert Robertsson höll med om till viss del:
– Skillnaden är att de skjuter puckar på mål, det gör inte vi. Vi hade tre skott på mål i andra vilket är för dåligt, säger han och fortsätter:
– Men jag tycker vi förlorar mest på att vi går bort oss och inte håller positionerna defensivt, det är skillnaden idag. Sen lämnar vårat powerplay-spel mycket i övrigt att önska.