Skellefteå AIK:s Thea Norlund var missnöjd efter fredagens insats över 3 000 meter.
– Jag sprang riktigt dåligt. Vi tävlade sent på dagen och det gick jättetungt, säger Thea Norlund som sprang 3 000 meter på 10.43.
Över favoritdistansen 1 500 meter fick Thea det mesta att stämma. I F19-finalen slutade hon tvåa bakom Täbys Emilia Lillemo som tog guld på 4.43,17.
– Emilia var inte så märkvärdig tidigare, men hon har utvecklats sjukt mycket de senaste månaderna.
”Hade jag mer att ge”
Thea noterade tiden 4.45,46 i finalen.
– Det är inte någon jättebra tid och som det kändes hade jag mer att ge. Jag hade nog kunnat pressa två sekunder till, säger Thea Norlund.
Efter helgens tävlingar är det en tuff träningsperiod som väntar.
– Det blir två-tre veckor med tung träning nu, berättar Thea.
När den intensiva träningsperioden är över kommer Thea Norlund att springa 2 000 meter hinder i PRK på Norrvalla. Det är en del i förberedelserna inför en större tävling.
– Om jag kommer med så ska jag tävla i Nordenkampen i Danmark 11-12 augusti. En tävling där vi tror att jag har störst chans på 2 000 meter hinder.