Svag första period fällde AIK-dam – tappade serieledningen

Björklöven tog kommandot i helgens derby och ledde med två mål efter första perioden. AIK hittade tillbaka in i matchen, men försprånget var för stort. AIK föll med 1–2 i Umeå. ”Vi gav oss inte själva chansen”, sa tränaren Kajsa Östlund.

Tränaren Kajsa Östlund och AIK föll mot Löven i helgen. En svag inledning blev avgörande.

Tränaren Kajsa Östlund och AIK föll mot Löven i helgen. En svag inledning blev avgörande.

Foto: Anton Edman

Sport2018-11-18 13:48
Tränaren Kajsa Östlund och AIK föll mot Löven i helgen. En svag inledning blev avgörande.
Tränaren Kajsa Östlund och AIK föll mot Löven i helgen. En svag inledning blev avgörande.

AIK inledde matchen i Umeå ganska passivt. Björklöven kom ut starkt och kunde skapa tryck mot Miranda Dahlgren i AIK-kassen. Skotten, 13–5 i Lövens favör, sa en del om spelövertaget för hemmalaget.

Målnollan höll i elva minuter, sen tog Löven ledningen. Och inom loppet av 23 sekunder gjorde Löven två mål.

– Det var Lövens period. De kom ut starkt och vi blev för passiva.

Hitta spelet i andra

I första paus fanns en del att prata igenom i omklädningsrummet för AIK. Men pausen gav ny kraft och AIK började jakt på att försöka hämta ikapp.

– Tycker vi växte in i matchen och skapade energi i andra perioden. Och till slut fick vi utdelning.

AIK vann skott klart och hade tre numerära överlägen i mittperioden. Vid tredje tillfället kunde AIK spräcka nollan. Emelie Jönsson slog in sitt tionde mål för säsongen, framspelad av Henriette Sletbak. Målet kom med lite mer än en minut kvar av andra perioden.

Jagade

I tredje perioden satte det igång en rejäl jakt på kvittering. Löven inriktade sig på att stänga matchen, men AIK kunde ändå skapa möjligheter. Men det räckte inte. Löven lyckades hålla undan.

– Vi var inte tillräckligt bra i första perioden. Löven vinner matchen rättvist. Vi måste upp mer direkt i inledningen på matchen. Totalt sett gjorde vi det ändå bra och var ju ändå nära att nå kvittering. Vi hade några chanser i tredje perioden, men hamnade kanske lite för mycket på utsidan.

Trion med Linnea Holmqvist, Vilma Granlund och Line Grahn var bäst för dagen i AIK.

– Fast alla spelare kan bättre än vad vi visade den här gången, poängterade Östlund.

För tabellen fick Löven seger konsekvenser. Umelaget gick upp på samma poäng, men med sin förkrossande målskillnad har laget fördel och tog därmed ledningen i serien.

Nu väntar ett upphåll och därefter dubbelmöte mot Modo.

– De är skridskostarkt lag och det brukar bli roliga matcher. Vi ser fram emot det.

De kom ut starkt och vi blev för passiva.

Fakta

Division I, Norrland

Björklöven–Skellefteå AIK 2–1 (2–0, 0–1, 0–0)

Skott: 22-31

Mål: S: Emelie Jönsson

Norranligan 3: Linnea Holmqvist, 2: Vilma Granlund, 1: Line Grahn

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!