SunnanĂ„s damer tackade ju i torsdags ja till platsen i Elitettan och nu har SunnanĂ„s herrar möjlighet att kliva uppĂ„t i seriesystemet. NĂ€r det gĂ€ller den vakanta platsen i division III herr, som uppstod nĂ€r Sandvik tackade ja till division II, sĂ„ lĂ„g bollen hos Ă„ngermanlĂ€ndska Björna â men de har muntligt redan tackat nej. Vilket innebĂ€r att SunnanĂ„ stĂ„r pĂ„ tur.
â Jag har hört ryktena om att de tackar nej. Det hĂ€r Ă€r en föreningsfrĂ„ga â men som trĂ€nare Ă€r jag vĂ€ldigt positiv. Sportsligt Ă€r vi redo och det skulle vara en kul utmaning för vĂ„rt lag och de unga killarna, sĂ€ger trĂ€naren Johan Karlsson.
â Ryktena gĂ„r om att de tackar nej. Vi har inte fĂ„tt frĂ„gan men kommer nog att fĂ„ den. Vi har ju ett samarbete med FF och det vore en bra matchmiljö för de unga spelarna. VĂ„r mĂ„lsĂ€ttning Ă€r att tacka ja dĂ„ serien inte blir sĂ„ mycket dyrare trots lite lĂ€ngre resor. Vi har redan planerat för en del annan matchning för det hĂ€r laget annars, sĂ€ger ordföranden Joacim Lindström.
Skulle det bli sÄ att SunnanÄ hamnar i division III sÄ Àr det redan klart att Robertsfors 2 har sagt ja till platsen i division IV norra VÀsterbotten.
SunnanÄ tackade som sagt ja till platsen i Elitettan. Vilket innebÀr att det uppstod en vakant plats i division I. Som det ser ut nu sÄ kommer inte platsen att erbjudas till ett lag frÄn VÀsterbotten.
Det svenska fotbollsförbundet har stÀllt frÄgan till TrÄngfors-Boden, Heffnersklubbans BK och ClemensnÀs.
â DĂ€r har "Heffner" och "Clemens" sagt nej till plats i division I. SvFF kommer nu att ringa upp TrĂ„ngfors för ett svar, blir det ett ja Ă€r platsen deras men blir det ett nej sĂ„ tillfrĂ„gas istĂ€llet Ălvsby IF, och sedan Sandviks IK, sĂ€ger Micke Sundqvist pĂ„ VĂ€sterbottens fotbollsförbund.
"Ryktena gÄr om att de tackar nej"