Morön slutade trea i Ärets elitetta. En stor framgÄng för klubben, som gör sitt andra Är i damernas nÀst högsta serie, som ocksÄ innebÀr att Morön kan rÀknas som en elitförening. DÀremot har inte den sportsliga framgÄngen fÄtt föreningens ekonomi pÄ fötter. Inför Ärets sÀsong redovisade föreningen en ny stor förlust.
Styrelsen i Morön ser ÀndÄ hoppfullt pÄ framtiden och fick nyligen ett positivt besked nÀr det gÀller ersÀttning för uteblivna intÀkter för elitlaget. LÀget Àr ÀndÄ anstrÀngt. De har besvarat frÄgorna bÄde i intevjusituation och via mail.
Morön gick i förlust med cirka 200 tkr Är 2019, hur ser ni pÄ det?
â Det var ett ekonomiskt tufft Ă„r 2019 som nykomlingar i elitettan, men alla som kunde bidrog till att förlusten stannade dĂ€r, svarar styrelsen via ordförande Per-Gunnar Stenvall och vice ordförande Magdalena Brodin.
Ni hade budgeterat förlust med -44 tkr och missade dÀrmed budgetmÄlet, varför?
â Styrelsen arbetar efter den budget som Ă€r lagd och försöker övertrĂ€ffa den. Som nykomlingar har det varit en utmaning att berĂ€kna kostnader och intĂ€kter. Det har varit ett lĂ€rorikt Ă„r ur det perspektivet, svarar styrelsen.
Ni har negativt eget kapital med -438 tkr, hur ser ni pÄ det?
â Det Ă€r naturligtvis inte bra men vi arbetar för att stĂ€rka föreningen ekonomiskt.
Ni har valt att redovisa lagens lagkassor i eget kapital. Tar man bort dessa Àr eget kapital hela -770 tkr. Hur ser ni pÄ det?
â Lagkassorna hör till föreningen och kan fungera som likvida medel vid behov, men Ă„terstĂ€lls alltid sĂ„ att lagen har sina pengar nĂ€r de ska Ă„ka pĂ„ cuper med mera.
InnebÀr det att lagkassorna kan komma att anvÀndas för att betala skulder?
â De fungerar som en balansering för likviditeten. Vi har aldrig under min tid behövt vara bekymrade att vi inte skulle kunna betala ut pengarna till de lag som ska anvĂ€nda dessa och efterfrĂ„gar sina medel.
Ni gjorde om stadgarna och skriver att Morön vill bli: âSveriges mest vĂ€lmĂ„ende bredd- och elitfotbollsförening för alla". Finns det inte en motsĂ€gelse dĂ€r? Elitfotboll Ă€r en verksamhet som definitivt inte Ă€r för alla. Hur ser ni pĂ„ att bredd- och elitdelen över tid kan komma att hamna i konflikt med varandra?
â Nu Ă€r det sĂ„ att vi bedriver bĂ„de bredd och elitfotboll och vĂ„ra medlemmar som Ă€r föreningen har beslutat denna vision. Vi tycker att det Ă€r bra. Vi vill att barn och ungdomar idag ska kunna spela fotboll och mĂ„ bra i den förening de verkar. Men vi vill ocksĂ„ ge vĂ„ra spelare en möjlighet att vĂ€xa och spela elitfotboll pĂ„ den nivĂ„ som seniorlagen befinner sig i just dĂ„.
Ni separerar inte de olika sektionerna i budgeten. Hur ser fördelningen ut pÄ kostnader och intÀkter? I vilken grad Àr det rimligt att ungdomsverksamhet bekostar elitverksamhet?
â Jag kan inte sĂ€ga att det Ă€r sĂ„ att ungdomsverksamheten bekostar elitverksamheten. Ungdomsverksamheten Ă€r knappt en tiondel av hela verksamheten. Ăr det likvida problem kan det hĂ€nda att det anvĂ€nds. Men jag ser inget hinder i att de ska fĂ„ det de behöver.
Menar ni att ungdomsverksamheten inte bekostar elitverksamheten, Àr det rÀtt uppfattat?
â Det Ă€r ju de dĂ€r overhead-kostnaderna, men det Ă€r ju alla med och delar pĂ„. Ungdomsverksamheten Ă€r som nĂ€mnts knappt en tiondel av verksamheten.
Laget Àr kvar i elitettan, hur ser ni pÄ det?
â Vi Ă€r nöjda med att spela i elitettan men sjĂ€lvklart Ă€r det kul för fotbollen i SkellefteĂ„ om vi har ett damlag i högsta serien. Vi arbetar hela tiden med att fortsĂ€tta utveckla vĂ„r förening.
PÄ Ärsmötet pratades det mest om att gÄ upp i damallsvenskan och en swishkampanj som lösningar pÄ ekonomin. Vad finns det för fler planer att fÄ ordning pÄ ekonomin?
â Vi arbetar hela tiden pĂ„ att sĂ€nka kostnader och öka intĂ€kterna. Vi Ă€r en förening med mĂ„nga medlemmar och stort engagemang och det ideella arbetet Ă€r oerhört vĂ€rdefullt för oss. Vi behöver fortsĂ€tta marknadsföra vĂ„rt varumĂ€rke, och tala om föreningens betydelse för flera tusen personer. Kostnaderna kanske har ökat pĂ„ den sportsliga sidan, men samtidigt Ă€r det mĂ„nga kostnader pĂ„ andra stĂ€llen som har minskat.
Coronapandemin har slagit hÄrt mot alla klubbar. Det har Àven gjort arbetet svÄrt för er, inte minst nÀr det handlar om budgetarbetet. Ni hade förhoppningar om att redovisa ett litet plus, 42 tkr, Àr det rimligt att uppnÄ det trots alla utmaningar?
â Allt Ă€r osĂ€kert nu under pandemin och mycket av vĂ„ra marknadsaktiviteter har tyvĂ€rr fĂ„tt strykas med anledning av corona. Den prognos vi har lagt tror vi pĂ„ men det gĂ€ller att vara vaksam pĂ„ alla avvikelser bĂ„de pĂ„ kostnads- och intĂ€ktssidan.
Hur mycket har ni pÄverkats av coronapandemin?
â Mycket, med förlorade publikintĂ€kter och försĂ€ljningar i samband med matcher och andra planerade aktiviteter. En del sponsorer har ocksĂ„ pĂ„ grund av egen ekonomisk situation och oro valt att dra tillbaka sitt stöd. En annan sak man kanske inte tĂ€nker pĂ„ Ă€r allt det ideella arbete som inte har kunnat utföras. Förhoppningsvis kommer alla tillbaka efter det att matcher och arrangemang kan starta upp. Alla behövs.
Morön fick för det tredje kvartalet 332 900 kronor i statligt coronastöd för elitidrott, tredje mest i elitettan.
â Det Ă€r vĂ€lbehövligt och det var mer pengar Ă€n förvĂ€ntat. SĂ„ vi Ă€r vĂ€ldigt glada och positivt överraskade, sĂ€ger Moröns ordförande Per-Gunnar Stenvall.
Som barn- och ungdomsförening i fotboll Àr ni dyrast i stan om man har fler Àn ett barn (vÄr undersökning visade pÄ barn upp till tio Är) och nÀst dyrast med ett barn (SkellefteÄ FF Àr dyrare). Hur ser ni pÄ det?
â Medlemsavgifter beslutas av Ă„rsmötet och förhoppningsvis tycker vĂ„ra medlemmar att det Ă€r vĂ€rt den summa man betalar, annars Ă€r vi i styrelsen öppna för dialog kring detta. Vi hade ett extra Ă„rsmöte 2019 dĂ€r vi beslutade Ă„rets avgift som Ă€ven ligger kvar under 2021, svarar styrelsen.
Ni har det tufft ekonomiskt givet bokslutet 2019 och sÄ dessutom coronapandemins effekter pÄ det. Hur ser ni pÄ framtiden?
â Jag ser egentligen inte nĂ„gon större skillnad pĂ„ hösten 2019 jĂ€mfört i Ă„r. I dagslĂ€get kan det se lite vĂ€rre ut, men jag ser Ă€ndĂ„ att vi inte Ă€r i nĂ„got sĂ€mre lĂ€ge. Prognosen vi har ser bra ut och de bygger pĂ„ saker som Ă€r sĂ€kra. Sedan har vi aktiviteter pĂ„ gĂ„ng dĂ€r vi förhoppningsvis ska fĂ„ in de dĂ€r 500 000 kronorna som behövs för att fĂ„ ekonomin i balans.