Längdskidtävlingarna avgörs den 21–26 mars, vilket är två månader senare än vad som vanligtvis är fallet.
– Världscupprogrammet och OS i Pyeongchang ger inte utrymme för att genomföra SM på ett bra sätt innan världscupen är avslutad. Därför beslutades det att senarelägga SM till slutet av mars, berättar Ludvig Remb, tävlingskoordinator på Svenska Skidförbundet.
Skiathlontävlingen stryks
På tävlingsprogrammet står som vanligt sprint, stafett och 10/15 km intervallstart. En nyhet är att skiathlontävlingen har strukits från SM-programmet och kommer att ersättas med masstartstävlingar över 15 och 30 km.
Förlängs med en dag
Eftersom tävlingarna avgörs så sent på säsongen i vinter har man dessutom valt att inkludera tre- och femmilen i klassisk intervallstart.
Vanligtvis genomförs de långa SM-distanserna tillsammans med sprintstafetten. För att få in det i programmet har man förlängt SM med en dag.
Sprintstafetten kommer att avgöras i Bruksvallarna i samband med Fjälltoppshelgen den 12–15 april. Preliminärt tävlingsdatum för SM i sprintstafett är satt till den 12 april.