Skelleftetravet tog en dubbel på Umåker: ”Det blev perfekt”

Wilmer West tog karriärens första seger och Kasper Sånna slog till med Skelleftetravets andra dagsseger under Umåkers breddloppstävlingar.

Mikael Lindqvist tog en enkel seger med Wilmer West i ett breddlopp på Umåker.

Mikael Lindqvist tog en enkel seger med Wilmer West i ett breddlopp på Umåker.

Foto: Mikael Lindqvist tog en enkel seger med Wilmer West i ett breddlopp på Umåker.

Sport2017-10-29 14:43

Från innerspåret bakom startbilen inledde Wilmer West loppet i fjärde par invändigt. Mikael Lindqvist hittade ut i andra par utvändigt med 900 meter kvar till mål.

Ledande Kövras Dröm galopperade 500 kvar och Wilmer West övertog ledningen i ingången till sista sväng.

Fyraåringen stack undan till en mycket enkel seger och på en krävande bana skrevs segertiden till 1.18,2a/1 640 meter.

Det var Wilmer Wests första fullträff i det 15:e försöket.

Fredrik Stenmark tog sin andra årsseger som kusk när han slog till bakom Hampus Erikssons Kasper Sånna.

”Perfekt kört”

Efter en resa i fjärde par utvändigt bet spurten bra till slut för Kasper Sånna som avgjorde mycket enkelt på 1.18,1a/2 140 meter.

– Det blev perfekt kört för vår del. Kasper Sånna är stark och det var ett plus för oss att de höll bra tempo där framme på en krävande bana, säger Fredrik Stenmark.

Tvåa i monté

I montéloppet noterade Mikael Lindqvist-tränade Move That Face 1.16,1a/1 640 meter som tvåa tillsammans med Susanne Osterling.

Lucas H Wikström fick med sig ett andrapris bakom Chan Cha Na som bara var slagen med en halv längd i V5–1. Det stod och vägde över upploppet, men Staro Griffin kunde hålla undan i en tät slutstrid.

Mikael Lindqvist tog en enkel seger med Wilmer West i ett breddlopp på Umåker.
Mikael Lindqvist tog en enkel seger med Wilmer West i ett breddlopp på Umåker.

Rätta rader, Umåker

V4–raden: 8–1–10–11 (lopp 1–4).

4 rätt: (84,03 st) 3 217 kr.

V5–raden:3–3–8–7–11 (lopp 6–10).

4 rätt: (76,47 st) 1 668 kr.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!