Skellefteå FF krossade Sunnanå

Skellefteå FF:s damer var numret större än Sunnanå i den regionala futsalserien. Bitarna börjar falla på plats för det nystartade laget. ”Jätteskönt att vinna mot Sunnanå”, säger Alice Sjögren, en av målskyttarna i 5–0-segern.

Alice Sjögren, Hanna Karlsson, Emma Wiklund och Edit Johansson svarade för Skellefteå FF:s mål i segermatchen mot Sunnanå.

Alice Sjögren, Hanna Karlsson, Emma Wiklund och Edit Johansson svarade för Skellefteå FF:s mål i segermatchen mot Sunnanå.

Foto: Mikael Marklund

Sport2018-11-17 16:48
Alice Sjögren, Hanna Karlsson, Emma Wiklund och Edit Johansson svarade för Skellefteå FF:s mål i segermatchen mot Sunnanå.
Alice Sjögren, Hanna Karlsson, Emma Wiklund och Edit Johansson svarade för Skellefteå FF:s mål i segermatchen mot Sunnanå.

Skellefteå FF behövde en kvart på sig för att komma in i matchen i Balderhallen under lördagslunchen.

– Sunnanå gjorde det bra från början och vi var inte riktigt beredda på deras kontringar, säger Skellefteå FF:s Alice Sjögren.

När Skellefteå FF väl kom igång så gick det snabbt. Edit Johansson öppnade målskyttet och kort därpå utökade Hanna Karlsson till 2–0. Alice Sjögren bjöd på en delikatess fram till 3–0 innan paus.

– Det var en inövad variant och jag lyckades hitta en liten luckan, säger Sjögren.

”Ville inte bara spela av matchen”

Sunnanå orkade inte stå upp i andra halvlek och Skellefteå FF fick en enkel väg mot seger.

– Vi ville inte bara spela av matchen i andra halvlek, utan vi fortsatte och tog över ännu mer, säger Alice Sjögren som är nöjd med lagets utveckling:

– Vi börjar komma igång nu och det var jätteskönt att vinna mot Sunnanå. Vi hade en lite trög start på serien, då vi var många som inte kände varandra.

Clemensnäs bröt trenden

Efter tre raka förluster kunde Clemensnäs bryta den negativa trenden mot Myckle. Första halvleken blev mållös men efter paus exploderade målskyttet. Tvåmålsskytten Sofia Lindström visade vägen för sitt Clemensnäs som vann med uddamålet, 4–3.

IFK Åkullsjön tog en jordskredsseger hemma mot Kågedalen: 10–0. Åkullsjön chockstartade matchen och gick loss till en 7–0-ledning efter endast elva minuter. Defensivt lyckades Kågedalen bättre i andra halvlek, men de kunde aldrig spräcka nollan.

Jämnt i en halvlek

Moröns division I-herrar Allians FC var med i matchen efter första halvleken i Sporthallen, Köpmanholmen. Men hemmalaget Salsåker/Ullånger, som hade en 2–1-ledning i paus, var numret större i andra halvlek. Allians FC fick se sig besegrat med 7–2.

Fakta

Skellefteå FF–Sunnanå 5–0

SFF: Edit Johansson 2, Hanna Karlsson, Alice Sjögren, Emma Wiklund.

Myckle–Clemensnäs 3–4

M: Ottilia Lindberg, Alice Lindgren, Alva Nordin. C: Sofia Lindström 2, Tea Karlsson, Hanna Degerman.

Åkullsjön–Kågedalen 10–0

Å: Ewelina Persson 3, Elin Lundström 2, Mathilda Pettersson 2, Lina Andersson, Mia Lindgren, Julia Larsson.

Herrar

Salsåker/Ullånger–Morön 7–2

M: Javad Nori 2.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!