Segerrusiga vinnare slog ur underläge

Sunnanåcupen är en tradition. Det är dessutom alltid lika kul när Skellefteås lokala fotbollsspelare får spela inför fullsatta läktare. Jag har inte heller emot när underdogs som Burträsk och Morön vinner.

Foto: Norran

Sport2015-01-07 09:00
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Om vi börjar med tjejerna som också var den första finalen.

Burträsk har förlorat rätt många spelare till Sunnanå de senaste åren.

Men Burträsk fortsätter att producera talanger och i finalen mot Sunnanå visade de att i futsal är de minst lika bra som Sunnanå.

För det vardefinitivt ingen turseger även om den avgjordes på straffar.

Burträsk höll uppe spelet riktigt bra och verkade mycket bekväma med de små ytorna – då jämför jag naturligtvis med en vanlig fotbollsplan.

Det gäller att ha bra teknik och använda ett tillslag så mycket som möjligt för att skapa lägen.

Det var justvad Burträsk också gjorde. Sunnanå ville kanske för mycket. krånglade till det med onödiga dribblingar istället för att släppa bollen.

Det finns ändå kvalitet i Sunnanå och spelare som Elin Ellman, Annina Wede och Christina Tjärnlund kommer att ge SSK-fansen många glädjestunder i sommar.

Burträsk behöver inte heller vara oroliga för sommarens seriespel även om det naturligtvis är stor skillnad mellan spel inomhus och utomhus.

Själv fick jag utse målvakten Ida Wikström till matchens lirare i finalen och det var ett lätt val.

Extra kul för Ida som startade målvaktskarriären i ovanligt hög ålder för att vara målvakt. Och inte minst straffräddningen visade klass och blev ju också avgörande.

Herrfinalen blevinte lika spännande. Morön fick ledningen och spelade sedan konsekvent och klokt matchen igenom.

Yared är en stor profil i Morön och får han vara skadefri kommer han att bli en attraktion i trean.

Det var också kul att se hur även Yared ställde upp på Moröns taktik och jobbade lika mycket hemåt som framåt.

För det var hemligheten bakom segern. En laginsats där alla spelarna verkligen ställde upp för varandra.

FF saknade juen rad spelare men gick ändå till final. Och det var faktiskt de yngre spelarna som lyckades bäst den här gången.

Hjalmar Ekström är till exempel en talang som mycket väl kan få göra A-lagsdebut i sommar.

Det är ocksåotroligt kul att publiken ställer upp. Det var i princip fullsatt på finalerna vilket innebär 800 åskådare.

Det är inte många fotbollsmatcher på sommaren som når upp till den siffran.

Så den här traditionen lär fortsätta i många år till. Cupgeneralen Tony Boman kunde också lova det direkt efter slutsignalen.

undefined
Tuff duell. Moröns Ludvig Marklund i kamp med FF:s Martin Karlberg.
undefined
Farligt. Burträsk är framme och oroar Sunnanås målvakt Lovisa Koss. Men Annina Wede når först till bollen.
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined