Prestigemöte mellan golfare och discgolfare

Skellefteå får finbesök när golfen möter discgolfen på Rönnbäcken idag. Världstvåan Dave Feldberg och forne världsmästaren Eric McCabe finns med i discgolfarnas lag. ”Det blir tufft för oss”, säger Skellefteå GK:s Stephen Skinner.

Stephen Skinner.

Stephen Skinner.

Foto: Stephen Skinner.

Sport2014-07-22 10:35

Efter fyra års uppehåll är det ikväll dags för ett nytt möte mellan golfen och discgolfen. När Skellefteå GK tog emot Skellefteå DG på Rönnbäcken 2010 slutade det oavgjort sedan lagen vunnit varsin match.

Den här gången har Tomas Ekström med sig ett mycket meriterat lag. Skellefteprofilen Jesper Lundmark och amerikanen Devan Owens, rankad 18:e i världen, finns med i truppen förutom nämnda Dave Feldberg och Eric McCabe.

– En väldigt bra trupp, säger Tomas Ekström och fortsätter:

– Sedan har vi jag som är avdankad då. Men vi vinner. Jag blir enormt besviken om vi inte gör det.

Skellefteå GK:s Stephen Skinner ser sitt lag som underdog.

– De är stora favoriter med sina världsstjärnor. Och även med tanke på min dåliga form, säger han med ett skratt.

Skinner har med sig Mikael Berglund, Kristoffer Lundström och talangerna Sandra Kågström, 17 år, och Felix Salomonsson, 14 år, på sitt lag.

– Jag spelade med Sandra på Rönnbäcken häromdagen. Hon gjorde fem birdies och gick ett över par. Felix vann nyligen på Skandia Tour, en regional ungdomstävling på Värmdö GK, säger Skinner som själv inte spelat så mycket på sistone.

– Jag har bara spelat lite de senaste dagarna med blandade resultat, säger han.

Ekström och Skinner var med när lagen möttes 2010 och båda två minns matchen med glädje.

– Det var väldigt tajt och spännande. Det är imponerande hur långt diskgolfarna kastar. Vi har fördel på de långa slagen och de på de korta, säger Skinner.

– Det var jättekul och jämnare än vad många hade trott. Det är få sporter där man kan tävla på lika villkor, så det här är unikt, säger Ekström.

Den här gången används spelformen foursome, vilket innebär att lagen delar upp spelarna i två par. Paren spelar på gemensam boll eller disk. Spelarna slår eller kastar varannan gång och före spelets start bestämmer de vem som ska slå eller kasta ut från udda- respektive jämna hålnummer. Man räknar ihop parens totala slag och kast och den som har minst antal efter nio hål vinner.

Förutom två foursomemöten så ska Kristoffer Lundström och Jesper Lundmark mötas i en singelmatch. Det innebär att årets möte inte kan sluta oavgjort.

undefined
Tomas Ekström.
undefined
Stephen Skinner.

Så spelar lagen

Skellefteå GK: Stephen Skinner och Mikael Berglund, Sandra Kågström och Felix Salomonsson. Kristoffer Berglund spelar singel.

Skellefteå DG: Tomas Ekström och Dave Feldberg, Eric McCabe och Devan Owens. Jesper Lundmark spelar singel.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!