Kollegan och kanadensaren Rick Adduono, som tränar Krefeld, höll med om det var det tyska laget som satte tonen i matchen.
– Vi hade bra energi i början. Vi visste att vi mötte ett bra skridskostarkt lag som flyttar pucken snabbt.
– Jag hade hoppats att vi skulle vara bättre än så här, men vi har många nya spelare och det har även de. Jag får hoppas att vi kan vara vassare när vi möter dem igen.
Hans Wallson hade mycket att glädja sig åt.
– Tänk att få spela sådan här hockey redan i augusti. Det växer hela laget av. Det blev en del påhopp i tredje perioden, men det här var precis en sådan grismatch vi behöver.
När det gäller spelare han lyfta fram sa han så här:
– Calof växte bra in i matchen. Adam Pettersson jobbar stenhårt och även Martin Lundberg. Sedan var även Hanses väldigt bra i kassen.