Mörk ute och mörkt på planen. Lite folk på läktaren och 0–5 efter 34.16 på matchuret. Det som saknades var snöstorm annars hade det varit en fullständigt katastrofal avslutning på säsongen för FF. Nu blev det bara nästan en katastrofal avslutning.
Norrettans skyttekung Nicola Vasic fick mer eller mindre promenera in med bollen tre gånger då FF:s försvarsspel fullständigt havererade. Trots att laget många gånger var övertaliga i eget straffområde så valde ingen spelare att kliva på. Det var sorgligt att se.
– I paus sa jag att vi skulle behöva tio spelare till på plan och en som skulle göra mål om vi skulle spela på det sättet som vi gjorde, säger tränaren Matti Kilpelä.
– Vi pratade också om heder, och det blev bättre. Det var jobbigt att se första, säger den andre tränaren Dan Burlin.
I andra halvlek blev det dock bättre. FF klev på hårdare och Jonathan Käller klev upp på mittfältet och fick bättre ordning. Akropolis var dock det klart bättre laget och utan ett fantastiskt målvaktsspel av Fredrik Enberg i andra halvlek hade siffrorna varit större.
– Vi tar med oss hedern framför allt. Vi lyckades utmana dem i andra halvlek i alla fall och då blev de mindre dominanta, säger Burlin.
– Tacklingarna blev fler och vi försökte i alla fall spela tuffare, säger Kilpelä.
FF vann i alla fall andra halvlek efter att Celticproffset Mohammed Bangura elegant lyft in i 0–6 och Alexander Brinkmann satt en frispark till 1–6 och Ludvig Markgren tryck in 2–6 de sista minuterna.