Skellefteå FF ligger sist när division I-fotbollen har tagit sommaruppehåll. Laget har sex poäng upp till kvalplats och därför försöker sportchefen Johan Logart Viklund nu förstärka laget inför den viktiga hösten där ett nytt kontrakt ska räddas. Nu har han hittat potentiella nyförvärv.
– Vi har faktiskt fått napp på två-tre väldigt intressanta spelare som kan vara på väg hit, men problemet är att vi inte lyckats fixa boende till dem. Så vi jagar lägenheter med ljus och lykta, säger han.
De har varit i kontakt med många men fortfarande så han man inte fixa boendet till de eventuella nyförvärven.
– Det är ett stort problem för oss att det inte finns några lägenheter och som jag förstår det så är det inte bara vi som har problem. Det är studenter som tagit in på campingen för att det inte finns några lägenheter. Men vi tar gärna emot hjälp.
Den 19 augusti kör serien igång igen för Skellefteå FF. Då kommer topplaget Carlstad United på besök på Electrolux Home Arena.
"Vi har faktiskt fått napp på två-tre väldigt intressanta spelare."