Förra året var det tre kval och tre race. I år är det två kval och två race.
Första kvalet handlar det om att vara bland de tolv främsta för att kvalificera sig till kval två. Placering 13 och bakåt har sin placering klar för båda racen efter första kvalet.
I andra kvalet tävlas det om startplacering. Bil elva och tolv har sina startplaceringar klara för båda racen. Bil 1-10 startar i den ordningen i race 1. I race två vänds ordningen så bil tio startar först och bil ett startar på tionde plats.
I kval två delas poäng ut till de fem snabbaste förarna med fem poäng till ettan och sedan i fallande skala så femman får en poäng.
För Robert Dahlgren kommer regeländringen till glädje, då han inte riktigt lyckades i kvalet. Han har de tuffaste konkurrenterna bakom sig inför andra racet.