– Känns skönt att få veta vad det är som är felet. Det har varit ett problem i nästan tre och en halv månad. Det har varit lite otur med tanke på att det har varit i semestertider, säger Lundberg till Norran.
Han drabbades av en korsbandsskada inför förra säsongen. Förhoppningen var att Lundberg skulle bli spelklar till i början av den här säsongen, men den nya skadan gör att comebacken dröjer.
– Jag ligger ju efter med rehabiliteringen eftersom det är flera övningar som jag inte har kunnat göra. Men målet nu är att kunna spela innan den här säsongen är över.
Skyttekungen kommer nu att opereras, men mycket talar för att han kommer att kunna uppta rehabiliteringen snabbt efter operationen.
– Jag väntar på att få en tid. De brukar vara snabba på sportmedicin. Vi vet ännu inte hur stor skadan är på menisken, men två veckor efter operationen hoppas jag kunna fortsätta rehabiliteringen.