Niclas Burström glänste

Bäst var AIK:s och Tre kronors backklippa Niclas Burström.

Niclas Burström. Arkivbild: TT

Niclas Burström. Arkivbild: TT

Foto: Foto: Arvid Marklund

Sport2013-12-12 22:22

Det fanns många som förtjänade beröm i Skellefteå AIK. Egentligen alla. Men bäst var AIK:s och Tre kronors backklippa Niclas Burström.

Efter matchen var det en glad Niclas "Nisse" Burström som stod i AIK:s omklädningsrum.

– Det gick väl helt okej idag, säger han lite blygt, precis som han oftast gör.

– Men första perioden var inget vidare från vår sida, fortsätter Burstöm.

Vad är förklaringen till att det blev så?

– Svårt att säga, har ingen aning faktiskt. Men bra att det blev bättre efter det.

Precis som "Nisse" säger blev det bättre för AIK:s del. Laget vann andra perioden med 3–0 efter att AIK:s landslagsback gjort ett av målen.

– Riktigt kul att få smälla dit den, säger han vars skott gick stolpe-stolpe-in innan pucken satt i nät.

Vad säger du om din säsong så här långt?

– Det känns hela tiden bättre och bättre.

Vad känns bättre?

– Det är väl att jag är med i spelet lite mer och så, svarar Nisse, som framförallt känner att han tagit kliv i det offensiva spelet.

– När jag var junior så tycker jag att jag var en offensiv back, men det har inte blivit så på samma sätt i a-laget. Men nu känns det bättre och det är kul att få spela i powerplay också, då utvecklas man offensivt.

Samtidigt som 22-åringen står och svarar på frågor sticker förbundskaptenen Peter Popovic in huvudet och säger:

– Riktigt bra match Niclas. Be Oscar (Möller) ge dig priset som matchens spelare, för du var klart bäst.

undefined
Niclas Burström. Arkivbild: TT
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!