Nästa pusselbit klar: ”En av de bästa i ettan”

Morön BK fortsätter rusta inför intåget i elitettan. Den tekniska mittfältaren Parva Zarassi har skrivit på ett ettårskontrakt. "Det känns jätteroligt och helt rätt", säger hon.

Offensivt skickliga Parva Zarassi är klar för Morön. "Jag kan spela både mittfältare och anfallare", säger hon.

Offensivt skickliga Parva Zarassi är klar för Morön. "Jag kan spela både mittfältare och anfallare", säger hon.

Foto: Masoud Emaden

Sport2018-12-10 19:59
Offensivt skickliga Parva Zarassi är klar för Morön. "Jag kan spela både mittfältare och anfallare", säger hon.
Offensivt skickliga Parva Zarassi är klar för Morön. "Jag kan spela både mittfältare och anfallare", säger hon.

Efter tre säsonger i division I-laget Team TG från Umeå väljer Parva Zarassi nu att satsa i elitettan.

– Jag har alltid haft uppfattningen att Morön är en jättebra klubb. Jag har ju också mött dem flera gånger. Och senaste säsongen var de ju odödliga, säger Parva och skrattar.

– Sen är jag jätteglad att Ola (Lindberg, sportchef) och Fredrik (Asplund, tränare) tror på mig och vet vad de vill ha ut av mig som spelare. De har bra koll på mina styrkor men vet också vilka bitar i spelet jag måste förbättra, fortsätter hon.

Vad har du själv för mål med säsongen?

– Jag vill utvecklas som spelare och bidra med det jag är bra på. Helt enkelt komma in med spets i ett redan spetsigt lag och hjälpa till att vinna matcher.

Parva Zarassi ansluter till Morön den 7:e januari men kommer till en början att pendla från Umeå.

– Eftersom jag pluggar på universitetet så kommer det bli så under försäsongen. Sen, när vi närmar oss sommaren, ska vi försöka lösa den biten på bästa tänkbara sätt.

Jag har alltid haft uppfattningen att Morön är en jättebra klubb."

Spelskicklig

Sportchefen Ola Lindberg är oerhört nöjd att Zarassi valt spel i Morön.

– Som jag ser det är hon en av de bästa spelarna i ettan och vi har haft koll på henne under flera år. En teknisk och spelskicklig spelare som kommer bli jätteintressant att följa hos oss.

Stabil trupp

Morön har 15 spelare klara i truppen. Det viktigaste just nu är att försöka komma överens med stöttepelarna Christine "Kricka" Tjärnlund, Frida Karlsson och Elin Johansson.

– I övrigt har vi tentakler ute och vi har bra uppslag på flera positioner. Vi har en bra känsla och tycker att vi har bra koll på läget, säger Ola Lindberg.

Fakta

Parva Zarassi

Ålder: 23 år.

Från: Umeå.

Position: Offensiv mittfältare.

Nuvarande klubb: Morön BK.

Tidigare klubbar: Gimonäs UIF (moderklubb), Umeå IK, Umeå Södra, Team TG.

Aktuell: Skrivit på ett ettårskontrakt med Morön BK.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!