Möller tränade för fullt – AIK jagar nyförvärv: ”Spelare med driv”

AIK har det kämpigt på forwardssidan. Supertalangen Simon Robertsson spelade match i helgen och fick vila från måndagens träning. Positivt att se var att Oscar Möller var med tränade. AIK:s lagkapten ville inte uttala sig om han är aktuell för spel kommande match. ”Jag tränade, men mer än så kan jag inte kommentera”, sa han efter träningen.

Oscar Möller körde till synes för fullt på måndagens träning med AIK. Det är dock oklart om han är aktuell för spel närmast, när AIK spelar match i Skåne på torsdag.

Oscar Möller körde till synes för fullt på måndagens träning med AIK. Det är dock oklart om han är aktuell för spel närmast, när AIK spelar match i Skåne på torsdag.

Foto: Erland Segerstedt/TT

Sport2020-01-28 06:55
Oscar Möller körde till synes för fullt på måndagens träning med AIK. Det är dock oklart om han är aktuell för spel närmast, när AIK spelar match i Skåne på torsdag.
Oscar Möller körde till synes för fullt på måndagens träning med AIK. Det är dock oklart om han är aktuell för spel närmast, när AIK spelar match i Skåne på torsdag.

Han var på plats och satt på läktaren i helgen. Han satt tillsammans med nyligen pensionerade legendaren Jimmie Ericsson. Att sitta på läktaren är något helt annat än att vara på isen.

– Det är inte så kul såklart. Man sitter där med en massa nerver. Mycket mer nervöst än att vara med och spela. Jag hade heller varit på isen och bidragit.

Oskarshamn var ofina nog att vinna matchen. Nykomlingen har tagit för sig rejält och varit en betydligt mer kaxig uppstickare än förväntat. Sällan har annars en nykomling varit så utdömd som just Oskarshamn, som jagar en plats ovanför det sista strecket. De besegrade AIK med 5–3.

– Det är bara att konstatera att det finns inte några givna matcher i den här ligan längre. Det gäller att alltid vara påkopplad oavsett motstånd eller arena. Alla kan verkligen slå alla i den här ligan.

Tre raka förluster för AIK nu, vad tycker du krävs för att vända tillbaka trenden?

– Viktigt att alla spelar kan ta till sig vår gameplan och ligga rätt i banan, och göra det man har kommit överens om. Gör man inte det är det lätt att det kan ge motståndarna bättre lägen.

Robertsson vilade

Simon Robertsson blev AIK:s näst yngste målskytt efter Adam Larsson den gångna helgen. Robertsson fyller 17 år om lite mer än en vecka, men fick vila under måndagens träning. Han är tillbaka under tisdagen.

Samtidigt håller AIK på att jaga nyförvärv. AIK-tränaren Tommy Samuelsson har haft bråda dagar när det gäller att få ihop en full forwardsbesättning.

Har du något särskilt önskemål på spelaren som ska värvas in?

– Vi diskuterar ju varje morgon. Samtidigt är vi ju inte ensamma i Europa att vilja ha spelare. Vi behöver forwards och bli lite bredare. Nisse (Burström) hoppade ju in på centersidan och var riktigt bra, så där har vi bra back-up. Mycket handlar väl om att få en spelare med driv och en spelare som trivs i den här delen av säsongen. Det är inte så långt kvar, 15 matcher och slutspel, så det gäller att hitta någon som är riktigt sugen att spela, säger Samuelsson

AIK har matchfritt under tisdagen, men reser till Malmö redan under onsdagsförmiddagen och tränar i Skåne. Det blir ett tufft schema med tanke på att det är match i Skåne på torsdag och hemmamatch mot Linköping redan vid 15-tiden på lördag.

Mycket handlar väl om att få en spelare med driv och en spelare som trivs i den här delen av säsongen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!