Förra säsongen var Mattias Ritola med när Leksand ramlade ur SHL efter kvarförlust mot Malmö.
– Det är det värsta jag någonsin varit med om i karriären, att spela ut ett lag: Dessutom var jag skadad då och kunde inte hjälpa till, säger Ritola, samtidigt som han minns tillbaka.
En stund efter Skellefteå AIK:s 2–0-seger mot Växjö stod det klart att Leksand är tillbaka i SHL efter en bragdartad insats mot ett annat före detta lag för Ritola, nämligen Modo.
Men det var ingen tvekan om vilka Mattias hejade på.
– Jag vill väldigt mycket ha Leksand i SHL. Har man varit med när laget åkte ut vill man gärna att det ska gå bra för dem.
Och det blev som sagt dubbel glädje för Mattias då han, i och med sitt 1–0-mål och assist till Patrik Zackrissons 2–0, blev en av AIK:s hjältar i segern mot Växjö.
– Men vi slarvade en hel del i första perioden. Vi var överallt och överarbetade nästa varje situation, säger han.
En bit in i andra bröt Mattias dödläget med sitt PP-mål, som satt i krysset.
Vad tänkte du i det läget?
– Jag tänkte först passa Zacke men valde sedan att skjuta, säger Mattias, som under säsongen fått direktiv av Bert Robertsson att skjuta mer.
Var det Berts röst du hörde?
– Ha ha, den hör man nästan hela tiden, fortsätter han och skickar med glimten i ögat en passning till sin tränare.
Ritola har i nu sex poäng på fem matcher i årets slutspel, som för AIK:s del fortsätter på söndag.