AIK:s supertalang Jonathan Berggren imponerar stort i U18-VM. Han öppnade med att göra hattrick och i andra matchen blev det två assist. Matchen mot Vitryssland blev en jämn historia målmässigt.
Småkronorna hamnade i underläge, men Lukas Wernblom kvitterade efter pass av Berggren.
Det var 2–2 inför tredje perioden. Då gjorde Sverige ett ryck i målprotokollet och gjorde både 3–2 och 4–2. Berggren hade en ny assist på 4–2-målet, som också skulle visa sig bli det matchvinnande målet.
Under söndagen ställdes Sverige mot USA i en riktigt tuff kamp. Återigen hamnade Sverige i underläge. Redan i den tredje minuten kunde USA ta ledningen.
Den här matchen var det Lukas Wernblom som hade den mest framträdande rollen. Spelaren, som faktiskt har historia i SK Lejon, var stark i matchen. Han passade fram David Lilja till 1–1.
Efter en mållös mittperiod, klev Wernblom in i huvudrollen på allvar när han först gjorde 2–1 med knappt en och en halv minut kvar och därefter fastställde han slutresultatet till 3-1 i tom kasse.
Berggren fick lämna matchen poänglös. Fredrik Granberg är också med från AIK finns med i laget och har också spelat alla tre matcher.
Sverige ligger tvåa i sin grupp med full pott, men sämre målskillnad än Kanada. Serieledarna drabbar samman på tisdag.