”Mackan” en riktig nolla

Markus Svensson höll nollan för andra gången den här säsongen. Hans insats var femstjärnig.

Markus Svensson. Arkivbild: TT

Markus Svensson. Arkivbild: TT

Foto: Foto: Roger Lindström

Sport2013-10-09 00:25

Markus Svensson, eller ”Mackan” som han kallas, står och läppjar på energidryck efter matchen. Erik Andersson passerar och kan inte hålla inne med sin kommentar:

– Ställ bort den där ”Mackan”, det ser ju ut som en drink.

”Mackan” bara ler. Han vet att han behöver vätska efter att ha svettats bort några kilon under matchen. Och gjort några sagolika räddningar.

Själv kommer jag ihåg en situation i tredje där han gör en fantastisk räddning på en styrning av Per-Åge Skröder.

Vad säger du om den paraden?

– Jag kommer inte ihåg den. Jag har svårt så här direkt efter matchen att komma ihåg någonting. Det är bara svart.

”Mackan” är allvarlig när han säger det:

– Jag vill också säga att det aldrig är målvaktens förtjänst när ett lag håller nollan. Det är hela laget som ska berömmas. Och det här var en sådan match. De ställde verkligen upp på alla sätt.

Unik situation

AIK har också en unik situation på målvaktssidan med tre bra målvakter.

Målvaktstränaren Krister Holm säger:

– Det ä förstås som att ha både livrem och hängslen med tre så bra målvakter. Vi känner att vi kan lita på alla tre. Vi hoppas kunna hålla igång hela trion så länge som möjligt.

Joakim Lindström gjorde det matchvinnande målet.

– Bra skott och jag kunde vara där och peta in returen.

Lite Jimmie Ericsson-stil över det?

– Precis, han brukar ju stå där och göra sina mål, svarar Jocke och skrattar.

Just Jimmie fick kliva av efter en period:

Säkerhetsåtgärd?

– Nej, jag kunde inte tillföra något till laget i det läget. Mer får du inte veta.

Markus Svensson. Arkivbild: TT
Markus Svensson. Arkivbild: TT
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!