Efter 1,5 säsongs skadefrånvaro gjorde Mathias Lundberg comeback i seriematchen mot RIG Umeå den 29 november i fjol. Men efter den efterföljande DM-matchen var han tillbaka på IBK:s lista över skadade spelare.
– Jag kände inför DM-matchen att det gjorde ont i knäet. Och efteråt kände jag att det inte blir bättre om jag spelar, säger han.
Han var i kontakt med sin sjukgymnast och med läkare på NUS och tillsammans konstaterade de att rehabträningen i kombination med jobb och innebandy kan ha blivit för mycket för knäet. Därför fattade Lundberg beslutet att inte spela något mer i vinter.
– Det känns såklart tråkigt att det kommer ett nytt bakslag när man jobbat så hårt med rehab. Men jag vill inte ha värk i mitt vardagliga liv. Jag ska ha mitt knä ett bra tag till, säger han.
Hur blir det med fotbollen i sommar?
– Ingen aning. Jag vågar inte tänka så långt. Jag kör rehab och känner ingen stress. Jag tar en vecka i taget.