Samir Kanlic har tagit över i Morön och hans fotbollsfilosofi handlar om en stark offensiv grundad på en bra defensiv.
– Vi har i princip bara tränat försvarsspel hittills. Därför var det extra skönt att vi fick hålla nollan för första gången, säger Samir.
Morön spelade stundtals riktigt bra. Vågade vårda bollen men samtidigt spela varierat.
Spindeln i nätet var utan tvekan mittfältaren Emelie Marklund. En typisk nummer 10 som klarar av det mesta på fotbollsplanen. Kan vinna närkamper, gå på genombrott och slå de där öppnande passningarna.
– Utan tvekan en nyckelspelare för oss som jag också valt till lagkapten, säger Samir.
Avslutare
Emelie var också i högsta grad inblandad i två av Moröns mål. Vid 1–0 frispelade hon Åsa Karlsson och vid 3–0 väggade hon sig igenom efter fint samarbete med samma Åsa.
Åsa är en typisk avslutare som kommer att göra många mål i sommar.
– En riktig duktig anfallare som Sunnanå är intresserade av. Vi är glada att hon stannar ett år till och utvecklas hos oss för större uppgifter senare.
Lurig
Yttermittfältaren Alva Jonsson, 15 år, en lurig spelare som vågar utmana och hennes irrationella stil skapade öppningar.
Blev också imponerad av vänsterbacken Wilma Stenman, 14 år, som har ett väldigt fint tillslag med sin högerfot. Wilmas hörnor var alltid farliga och det gav också 2–0 efter ett självmål.
Till sist måste jag också berömma målvakten Alice Selin som är väldigt bra med fötterna och avvärjde många situationer genom att läsa spelet och spela långt ut.
– Vi spelar med högt försvarsspel och då är det viktigt att målvakten uppträder på det sättet, konstaterar Samir.
Utan tvekan en nyckelspelare för oss,