Lagbyggen som imponerar

Att gå på fotbollsderby i division I på Hällgärdan i Åkullsjön är trevligt. Men hur kan egentligen IFK Åkullsjön och Burträsk FF vara så här bra trots mindre bra förutsättningar.

Spiken i kistan. Här gör Sara Elfridsson 4–1 i den andra halvlekens första spelminut. Ett mål som säkrade segern. Foto: Jeanette Lövgren.

Spiken i kistan. Här gör Sara Elfridsson 4–1 i den andra halvlekens första spelminut. Ett mål som säkrade segern. Foto: Jeanette Lövgren.

Foto: Foto: Jeanette Lövgren.

Sport2015-07-30 09:28

Under onsdagskvällen spelades division I-fotboll på Hällgärdan i Åkullsjön. För motståndet stod Burträsk FF. Två lag som jobbar och har jobbat i det tysta en lång, lång tid. Detta trots att deras sportsliga prestationer ständigt imponerat, inte minst nykomlingen IFK Åkullsjön som detta år har gått som tåget under säsongens första halva. Men hur kan dessa två lag år efter år egentligen hålla division I-klass?

Kåre Granberg i Burträsk har pratat om hur svårt det är att locka spelare till laget, och samma problematik finns i Åkullsjön. Dessa klubbar har istället fått arbeta med sin spelarutveckling och lagets kontinuitet. Burträsk FF har inte bara levererat sina bäst utvecklade spelare till Sunnanå (Elin Wikström, Olivia Holm och Paulina Larsson), klubben har också fortsatt att göra starka sportsliga resultat efter spelarförlusterna. Och det finns russin kvar i Burträsk-kakan. Mirjam Lindgren var bäst på plan i derbyt.

Förebilder

Dagens fotboll har börjat handla allt mer om ekonomi, och ekonomi handlar om att hushålla med begränsade resurser. Det handlar om att få ut så mycket nytta av investerade pengar och kapital som möjligt. Där har Burträsk FF och IFK Åkullsjön kanske inte gjort underverk, men deras arbete bör få mer uppskattning. För det är något som de verkligen gjort sig förtjänta av. Det finns många lag som har mycket att lära från dessa klubbar. Att en byaförening, i princip på egen hand, kan utveckla och fostra spelare till ett lag som så när är på elitnivå, det är något att imponeras av.

Sprid kunskapen

Vad som ligger bakom dessa framgångar vet nog bara lagen och föreningarna själva. Men jag hoppas de är beredda att dela med sig av sina erfarenheter och lärdomar om de blir tillfrågade.

Har Sunnanå, Morön och Skellefteå FF intresserat sig för det framgångsrika arbete som Burträsk FF och IFK Åkullsjön bedriver?

Om inte, varför inte lyssna på de lag som lyckas bäst trots begränsade resurser? Jag är övertygad om att samarbeten av detta slag är ett sätt för Skelleftefotbollen att bli bättre, och det vill väl alla? Det vill åtminstone jag.

Att en byaförening, i princip på egen hand, kan utveckla och fostra spelare till ett lag som så när är på elitnivå, det är ett styrkebesked.

undefined
Bäst på plan. Mirjam Lindgren. Foto: Jeanette Lövgren.
undefined
Spiken i kistan. Här gör Sara Elfridsson 4–1 i den andra halvlekens första spelminut. Ett mål som säkrade segern. Foto: Jeanette Lövgren.
undefined
Närkamp. Det var många tuffa dueller i derbyt. Här är det Burträsks lagkapten Sofie Lindgren som glidtacklar bollen. Foto: Jeanette Lövgren.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!