Hemmaseger i Norsjöcupen

Två tvåmålsskyttar och en stekhet målvakt. Det räckte långt för Norsjö mot Umeå FC Akademi. Det blev seger med 4-2 (3-1) i finalen av Norsjöcupen på lördagen.

Sport2017-03-04 18:00

Ett ungt Umeå FC Akademi premiärspelade i Norsjöcupen och tog sig med fin målskillnad fram till final.

Det började bra för Umeålaget med ledningsmål redan i första minuten, men Norsjö svarade snabbt. Efter tre minuter hade man vänt till 2-1.

3-1 kom just före halvtid, och trots 3-2-reducering på slutet kunde Norsjö snabbt göra 4-2. Matchhjältar var Andreas Bertils och Weldemichael Reta, 2 mål vardera, och en stekhet Christoffer "Kricko" Larsson i målet.

– Vi levde lite på adrenalin efter de två snabba målen, men jag är stolt över grabbarna. De fullföljde dagen på ett bra sätt, sa tränaren Oskar Roslund.

Läs mer i måndagens papperstidning.

Morgan Bohman

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!