SM-veckan är redan i startgroparna.
– Det är många som redan hört av sig och vill hjälpa till. Därför vill vi redan nu ha lite struktur och ordning, säger projektledaren Sinnika Sjunnesson.
Därför finns nu en intresseanmälan tillgänglig på kommunens hemsida.
– Det handlar om att alla ska känna sig välkomna till Skellefteå. En volontär kan till exempel vara bussvärd och se till att publiken hamnar rätt. Eller en publikvärd som ser till att alla verkligen kan se arrangemanget. Det finns hur många möjligheter som helst.
Hur många behöver ni?
– Svårt att säga. Vi väntar på siffror från Söderhamn så vi får ett riktmärke, svarar Peter Krikortz, som jobbar med information.
– Vi har också gjort klart att alla de som ställer upp kommer att vara försäkrade via kommunen, betonar Sinnika.
Ideellt arbete
Det här handlar om ideellt arbete ska betonas.
– När det gäller själva tävlingarna är det de lokala arrangörsföreningarna i samarbete med specialidrottsbunden som ansvarar för funktionärer. Tanken är att även de ska kunna söka hjälp via den digitala plattform som lanseras i maj. Den ska fungera för andra arrangemang, konstaterar Sinnika.
– Vi har en stor fördel att många av arrangemangen kan arrangeras i och runt själva stan, säger Peter.
Kommer andra delar i kommunen att bli involverade i själva tävlingarna?
– Inget är hundraprocentigt. Men vi tittar även på platser som Bygdsiljum och Klutmark, svarar Sinnika.
Säkerhet
När det gäller kommunens fasta personal är förstås många redan involverade.
– När det gäller säkerhet, en allt viktigare fråga med tanke på vad som händer i vår omvärld, så har kommunens säkerhetsansvarige Patrik Nilsson redan haft en första träff med polis och räddningstjänst, säger Sinnika.
Klart är också att all busstrafik i centrum blir gratis.
Kommunens säkerhetsansvarige Patrik Nilsson har redan haft en första träff med polis och räddningstjänst.