Här finns den sista rinkriddaren

Läs bevakningen av lördagens utomhusmatch i Medle.

Foto: Victor Lundberg

Foto: Victor Lundberg

Foto: Foto: Theodor Ekenstedt

Sport2014-02-24 06:41

Vintern är mild även den här lördagen. Det blir en kamp mot klockan och temperaturen i Medles rink, som har naturis. Den är den sista i sitt slag där det spelas seriespel för A–lag. Utomhushockeyn lever ännu, men frågan är hur länge till den kommer att finnas.

Norran är på plats på Medles hockeyrink den här lördagen för att titta på ishockey – utomhus. Division III-serien är redan avgjorde, gästande Malå har redan säkrat seriesegern. Hemmalaget Medle spelar för att säkra andraplatsen i serien.

Den här lördagen är signifikativ för den här vintern. Vädret är gråmulet, med fuktig luft och ett par plusgrader. För Medle har den här milda vintern varit jobbig. Lördagens match är bara den tredje matchen på hemmarinken för säsongen.

– Nu har vi ändå haft tur. De flesta spelarna kommer från "stan" och vi har haft möjlighet att träna i ishallen i stan. Det är nog tack vare C-hallen som det har dykt upp en öppning. Så även om vi inte har kunnat spela så mycket här ute har det löst sig, säger Medletränaren Claes Lindholm.

Trots spel inomhus är det flera i Medle som har längtat efter att få spela på sin hemmarink.

– Hemma är ju hemma. Vi trivs ju verkligen här, säger Medles lagkapten Anders Marklund.

Dålig is

Plusgraderna i luften gör det varmare för publiken, men isen är dålig. Det är svårspelat.

– Vid minus fem och sol, inte för stark sol, är det helt perfekt hockeyväder, säger Marklund.

Han är inne på sin andra säsong i Medle och trivs att få spela utomhus.

Kämpen Samuel Stenlund i Medle är förbannad och blöder vid ena ögat efter att ha fått en hög klubba vid ögat. Domaren missade händelsen.

– Men det är inte därför jag är förbannad. Jag hade ju hur många chanser som helst, påpekar Stenlund.

Började bra

Medle började matchen bra. En snabb räkning visar på att runt 60 personer har samlats runt rinken för att se matchen. Malå ser inte så motiverade ut. Att seriesegern är säkrad påverkar en hel del. Den långsamma isen passar inte de tillresta gästerna.

Medle leder med 2–0 efter första perioden.

– Vi gillar att spela och göra snabba vändningar. Det gick inte så bra i dag, analyserade Malåtränaren Andreas Andersson.

Det är flera profiler som är på isen. Emil Ekblad, Erik Forssells storebror, finns med i Medle. I Malå spelar skyttekungen Daniel Renling, men han är i stort sett helt anonym. Det har en förklaring.

– Jag har varit skadad nästan hela säsongen. Jag har problem med ryggen.

Han tillhör också den skara spelare, som har växt upp med spel på uterink.

– För mig och oss från Rentjärn är ju uterinken något naturligt. Vi har växt upp kring den och det är ju riktigt roligt.

Sista matchen

Matchen mellan Medle och Malå är säsongens blott 14:e och sista match för de båda lagen. Det slutar med storseger för Medle. Slutresultatet skrivs 6–1. De säkrar därmed andraplatsen i serien.

– Klart att man alltid vill vinna. Men topp tre får vi väl se som okej, säger Marklund.

Medle spelade två matcher i helgen, men och varvade med hela 26 spelare. Klubben har bra förspänt på spelarfronten.

Något som talar för att utomhushockeyn ser ut att kunna leva ett litet tag till hos länets sista riktiga rinkriddare.

Foto: Victor Lundberg
Foto: Victor Lundberg
Foto: Victor Lundberg
Foto: Victor Lundberg
Foto: Victor Lundberg
Foto: Victor Lundberg
Foto: Victor Lundberg
Foto: Victor Lundberg
Foto: Victor Lundberg
Foto: Victor Lundberg
Foto: Victor Lundberg
Foto: Victor Lundberg
Foto: Victor Lundberg
Foto: Victor Lundberg

Division III

Medle–Malå 6–1 (2–0, 2–0, 2–1)

Mål, Medle: Mikael Nilsson 2, Fredrik Lindahl, Kim Eklund, Marcus Söderberg, Alexander Nilsson. Malå: Olle Ögren.

Publik: 62

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!