Den ökade säkerhetsläget i Sverige som helhet påverkar också idrottsevenemang. Det kommer att märkas kring Skellefteå AIK:s hemmamatch mot Karlskrona i SHL.
Bland spelare och ledare i Skellefteå AIK finns en trygghet.
– Jag litar till 100 procent på våra säkerhetsansvariga, säger tränaren Hans Wallson.
– Visst är det obehagligt när saker händer så nära. Men jag känner mig trygg, säger spelaren Niclas Burström.
Direktiv
Janne Holmström är säkerhetsansvarig för Skellefteå AIK.
– Vi följer de direktiv som SHL skickat ut till alla klubbar. Det innebär en förhöjd säkerhetsnivå på samtliga matcher i SHL, säger Janne Holmsström.
Vad innebär det konkret?
– Matchen mot Karlskrona är normalt sett en lågriskmatch. Nu klassas den upp till en högriskmatch och det innebär att det blir visitering av samtliga besökande.
Hur löser ni det?
– Vi har 55 publikvärdar på alla våra matcher som är utbildade för den här typen av visitationer och som genomfört det tidigare. Vi har också ordningsvakter och polis på plats. Så jag känner ett lugn men det är naturligtvis bra om folk kommer i tid för att undvika långa köer.
– Jag vill också påpeka att vi tar inga beslut själva. Utan det är Svenska hockeyligan som avgör vad som händer.
Fortlöpande kontakt
Lena Sahlin är säkerhetsansvarig på SHL.
– Jag har fortlöpande kontakt med Nationella operativa avdelningen inom polisen och håller mig uppdaterad över säkerhetsläget. Blir det några förändringar kommer det att gå direkt ut till berörda klubbar.
– Det vi gett information om är att det ska vara en ökad närvaro och vaksamhet på våra arrangemang. Det handlar om att vi vill skapa trygghet för dem som besöker våra evenemang, inte motsatsen.
Skellefteå har hamnat i centrum för uppmärksamheten i samband med de ingripanden som gjorts i Boliden.
– Jag är medveten om det. Men där finns också en ökad närvaro av både polis och Säpo så det borde vara en av de säkrare platserna.