När Norran träffar Medles damlag vräker regnet ner över Skogsvallen. Men inte en enda person har på sig någon Medlemundering, utan endast Mycklekläder är burna.
En av lagets tränare, David Pettersson, förklarar:
– Vi är ju en enad trupp Medle och Myckle.
Fallet är nämligen så att Myckle som spelar i division II är A–laget och Medle som hemmahör i fyran är andralaget.
– Det är ett perfekt upplägg för då får alla en möjlighet att spela, fortsätter Pettersson samtidigt som kollegan Roger Marklund fyller i:
– De som inte spelar division II–matchen spelar med Medle, men det är inte så att Medle tränar själva eller att de är ett eget lag. Vi tränar ju och spelar alla tillsammans.
Dessutom finns det flickor från de yngre leden som de fyller på med.
– Vid varje Medle–match spelar fem stycken från 99/00–laget utöver de som inte tillhör A–laget, berättar David Pettersson.
Om än stommen är Myckletjejer i truppen finns det även åtta stycken som har Medle som moderklubb laget. Två av dessa är tränare Petterssons döttrar Emmy och Agnes Grehn.
– De är odrägliga, säger han och fortsätter skrattandes:
– Men jag är faktiskt lite besviken över att ingen av dem har på sig Medletröjan som är från 80–talet som jag hittade, haha.
Men varken Emmy eller Agnes har några problem med att representera Myckle, trots att de är Medletjejer i grund och botten.
– Haha, nej det går bara bra, säger systrarna samstämmigt.
– Men vi vet ju alltid vilket lag som ligger närmast hjärtat och det är ju självklart Medle, säger lillasystern Agnes.
Båda två spelar mestadels i A–laget Myckle, och menar att steget över från Medle var naturligt.
– Det var ju så att man inte hade så mycket till val. Medle hade inget 11–manna–lag och då blev det så man gick till Myckle, förklarar Emmy.
– När jag spelar i Medle blir jag mest tvingad att stå, men det är smällar man får ta, säger Agnes.
Till sist så är tränarna förhoppningsfulla inför säsongen.
– Jo, självklart. Vi bör vara ett topplag, avslutar David Pettersson.
När jag spelar i Medle blir jag mest tvingad att stå. Det är smällar man får ta.