Gamla Stans tilltänkte lagkapten Oskar Tafvelin lämnar klubben. Detta just efter att han har kommit tillbaka från en Asienresa. Istället för spel i Gamla Stan återförenas han med flera före detta lagkompisar i IBF Dalen som tränas av Fabian Karlstén.
– Ryktet stämmer. Det blir spel i Allsvenskan. Jag har många som jag känner där och det känns kul med en ny stad och ett nytt lag och så kommer det väl att bli plugg senare också, säger Tafvelin.
I laget, som är lite av en Skelleftekoloni numera, finns, förutom tränaren Fabian, även Rasmus Karlstén, William Holmlund, Kostas Boström och Gustav Hedström. Nu blir man alltså sex stycken med förflutet i Gamla Stan.
– Det är klart att det påverkar positivt när man känner så många.
Allt har gått väldigt fort.
– Det var väl lite på gång innan och jag har pratat med dem under resan. Men jag kom hem den 20 december, var på anställningsintervju den 21 december och jag flyttar ner nu direkt och börjar spela efter nyår.
Han har skrivit på ett treårskontrakt.
– Det stämmer, men det finns en dubbellicens med Gamla Stan också, så den möjligheten finns.
Tafvelin spelade fotboll med Morön i somras.
– Men jag spelade bara halva säsongen och nu kommer jag sluta helt med fotboll, konstaterar han.
Det är klart att det påverkar positivt när man känner så många.