Fotbollslegendaren öppnar för ytterligare en säsong

41 år gammal, men Perpetua Nkwocha har fortfarande väldigt roligt och hon ska inte räknas bort inför nästa säsong.

Funderar. I januari ska Peppe ta ett beslut. Arkivbild: Kent Wikström

Funderar. I januari ska Peppe ta ett beslut. Arkivbild: Kent Wikström

Foto: Foto: Ulf Johansson.

Sport2017-11-10 09:04

Sunnanå gjorde en stark säsong efter en nystart. En viktig del i detta hade veteranen Perpetua Nkwocha, som trots krämpor visade hög klass när Sunnanå blev ett topplag.

När Sunnanå nu kört igång med försäsongsträningen så finns "Peppe" med. Och division I-fotbollens överlägset störste profil och mest meriterade spelare stänger absolut inga dörrar för en fortsättning.

– Jag tränar med Sunnanå nu och kommer att fortsätta att göra det, säger hon.

Däremot är det fortfarande oklart om det kommer att bli något spel nästa säsong.

Skador har stört, men just nu så känner hon inte av dem så mycket.

– Jag känner mig bättre i kroppen än vad jag har gjort på länge, så det är inga problem.

Att Sunnanå gjorde en bra säsong påverkar naturligtvis hennes beslut.

– Det har varit en väldigt rolig säsong. Jag har tyckt att det varit jättekul att spela med de här unga tjejerna.

Hon tycker att de varit "underbara".

– De här unga tjejerna har verkligen gjort bra ifrån sig och det är kul att vara med i ett ungt lag.

Ålderskillnaden är i vissa fall över 20 år, men det påverkar inte enligt "Peppe".

– Sedan har vi haft Jenny (Svanberg) som tränare och hon har också varit fantastisk. Hon är en väldigt bra person och tränare. Så det är viktigt också.

Som sagt. Fotbollen är fortfarande kul för Nkwocha som utsetts till Afrikas bästa spelare hela fyra gånger. Hon har en plan för vintern och framtiden.

– Jag kommer att fortsätta att träna, men jag har inte bråttom att ta ett beslut angående nästa säsong.

Efter nyår kommer hon förmodligen att ta beslutet.

– I januari. Då ska jag fatta mitt beslut. Då vet jag hur allting känns.

De här unga tjejerna har verkligen gjort bra ifrån sig och det är kul att spela med dem.

Funderar. I januari ska Peppe ta ett beslut. Arkivbild: Kent Wikström
Funderar. I januari ska Peppe ta ett beslut. Arkivbild: Kent Wikström
Håller måttet. Perpetua Nkwocha gjorde en bra säsong i sommar. Arkivbild: Carina Kvist
Håller måttet. Perpetua Nkwocha gjorde en bra säsong i sommar. Arkivbild: Carina Kvist

Det här är Perpetua Nkwocha

Född: 3 januari 1976 i Amankvu Umuhu, Nigeria.

Hon har gjort 101 landskamper för Nigeria, och 84 mål.

Hon har deltagit sju gånger i Afrikanska Mästerskapen (2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012 och 2014), och vunnit vid fem tillfällen (2002, 2004, 2006, 2010 och 2014).

Hon har spelat fyra VM-slutspel (2003, 2007, 2011 och 2015), och tre OS (Sydney 2000, Aten 2004 och Peking 2008).

Hon har röstats fram som Afrikas bästa spelare vid fyra tillfällen (2004, 2005, 2010, 2011).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!